Materiał Partnera

Jak zostać operatorem wózków widłowych? Poradnik

Jak zostać operatorem wózków widłowych? Poradnik

Jeśli chcemy znaleźć dobrą pracę, musimy zadbać o swoje kwalifikacje. Dobrym pomysłem są różnego rodzaju kursy, które nie tylko zapewnią nam dodatkowe umiejętności, ale także specjalne uprawnienia. W taki sposób możemy zostać na przykład operatorem wózka widłowego. Jak się do tego zabrać? Jak wygląda taki kurs? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Operator wózka widłowego może znaleźć pracę w firmach logistycznych, magazynach i dużych sklepach – wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich, zapakowanych najczęściej na palety ładunków. Żeby być takim operatorem, trzeba koniecznie zdobyć stosowne uprawnienia, które są wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. W tym celu warto przejść kurs dla operatorów wózka widłowego. Wózki widłowe objęte są dozorem technicznym. Operator musi znać zagadnienia i procedury z tym związane. Do obowiązków operatora wózka widłowego, poza przenoszeniem ładunków za pomocą wózka, jest też dbanie o maszynę. Jej codzienna konserwacja, oraz stosowanie wózka w sposób bezpieczny. Średnio operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na pensję w wysokości 2,5 tys. złotych na rękę. Żeby ubiegać się o uprawnienia na prowadzenie wózka widłowego trzeba być osoba pełnoletnią i posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe.

Jak zdobyć uprawnienia operatora wózka widłowego?

Żeby w przyszłości zajmować się prowadzeniem wózka widłowego, powinniśmy zapisać się na specjalny kurs. Taki kurs znajdziemy na przykład w ofercie przedsiębiorstwa Marian Gibas Konserwacje i naprawy Urządzeń Transportu Bliskiego szkolenia maszynistów i konserwatorów. Szkolenie obejmuje cześć teoretyczną  i praktyczną. Poznajemy zagadnienia dozoru technicznego, różne typu używanych aktualnie wózków, ich budowę, czynności operatora konieczne przy korzystaniu z urządzenia, a także zasady BHP. Poznajemy także zasady bezpiecznej wymiany butli gazowej. Kursanci zdobywają też wiedzę na temat ładunkowznawsta. Założenie tego typu kursów jest takie, że mają one kompleksowo przygotować nas do pracy w zawodzie. Po zakończonym kursie czeka nas jeszcze egzamin przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero po  jego zdaniu otrzymujemy dokumenty potwierdzające nasze uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego. Uprawnienia ważne są bezterminowo, na terenie całego kraju. Są także honorowane w większości krajów UE. Za kurs zapłacimy około 600 zł. Dodatkowo trzeba też pamiętać o opłacie za egzamin. Plusem jest to, że przez taki kurs możemy przejść bardzo szybko – wystarczą nam dwa tygodnie. To oznacza, że właściwie błyskawicznie możemy zdobyć nowe, cenne kwalifikacje i poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Warto więc zainwestować to kilkaset złotych, bo może nam to zagwarantować stabilną i nieźle płatną pracę. Operatory wózków widłowych znajdą dla siebie wiele ofert pracy, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Wykwalifikowani fachowcy cenieni są także za granicą, a tam możemy liczyć na jeszcze lepsze zarobki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz