Jak zorganizować imprezę na Andrzejki?

Jak zorganizować imprezę na Andrzejki?

Andrzejki to tradycyjne święto, które obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to ostatni dzwonek, by pobawić się tuż przed zbliżającym się postem. To również doskonały moment na tradycyjne wróżby dotyczące związków damsko-męskich, takie jak lanie wosku czy ustawianie butów w kolejce do drzwi. Jak zorganizować świetną zabawę andrzejkową? Co jest potrzebne, aby ta noc była niezapomniana? Przeczytaj nasze rady.

Co to za święto?

Andrzejki, czyli dzień świętego Andrzeja, co roku wypada w nocy z 29 na 30 listopada. W Szkocji jest to święto narodowe, tymczasem w Polsce Andrzejki wypadają na początku Adwentu, dlatego jest to ostatnia okazja, aby zorganizować zabawę jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Kiedyś było to święto przeznaczone dla niezamężnych dziewcząt i miało charakter matrymonialny. Było traktowane bardzo poważnie, a wróżby organizowano w pojedynkę. Dopiero z czasem zaczęło być traktowane jako okazja do zabawy w gronie przyjaciół.

Gdzie zorganizować imprezę na andrzejki?

Andrzejki w domu

Jeśli organizujesz Andrzejki dla dzieci, dobrym rozwiązaniem będzie przyjęcie w domu. Ciekawym pomysłem jest impreza tematyczna, nawiązująca np. do ulubionego filmu twojej pociechy. Możesz również pomyśleć o przyjęciu z przebraniami – w tym przypadku ważne jest, abyś zapisała to na zaproszeniach, inaczej dzieciom, które będą normalnie ubrane, zrobi się przykro.

Pomyśl również nad dekoracjami. Najlepiej, jeśli przygotujesz je wspólnie z dzieckiem. Własnoręczne dekoracje na Andrzejki sprawią mu dodatkową frajdę. Potrzebne przybory możesz kupić w sklepie papierniczym i plastycznym lub skorzystać z tego, co jest na dworze – kasztanów czy kuleczek jarzębiny.

Jeśli planujecie zabawy z woskiem, poproś o pomoc drugiego rodzica. Dzięki temu nie będziesz martwić się, że wosk rozleje się lub któryś maluch się poparzy. Pamiętaj też, by przygotować odpowiednią ilość świeczek, która starczy dla wszystkich dzieci i duży garnek z zimną wodą. Jeśli nie masz czasu gotować, zamów catering.

Andrzejki w restauracji

Jeśli nie masz warunków, aby zorganizować przyjęcie w domu, możesz pokusić się o Andrzejki w restauracji. Niektóre z nich oferują specjalne sale zabaw dla dzieci, w których można zorganizować również urodziny czy inne święta. Przyjęcie w restauracji to także dobry pomysł, jeśli nie masz czasu na organizację wydarzenia. Firma sama zapewni menu, a ty będziesz mogła zająć się przygotowaniem atrakcji. Dobrym pomysłem będą np. konkursy na Andrzejki.

Andrzejki w restauracji to także dobry pomysł, jeśli wybierasz się świętować ze znajomymi. Obecnie restauracje i kluby oferują wiele tematycznych imprez andrzejkowych – z muzyką na żywo lub DJ-em – więc wybór jest bardzo duży. Możesz również wynająć specjalny VIP-room, w którym będziesz mogła bawić się tylko z koleżankami. No i najważniejsze! Po takiej zabawie możesz iść prosto do łóżka, nie martwiąc się o bałagan.

Jakie wróżby na andrzejki są najlepsze?

Jeszcze kilka wieków temu wróżby andrzejkowe uważano za zapowiedź przyszłości. Dziewczęta wierzyły, że jeśli będą pościć i modlić się do świętego Andrzeja, to we śnie ukaże im się przyszły ukochany. Wierzono również, że jeśli ucięta 29 listopada gałązka wiśni lub czereśni zakwitnie w Boże Narodzenie, szybko wyjdzie się za mąż.

Obecnie wróżby na Andrzejki nie przepowiadają przyszłości. Jest to jednak świetna okazja, by wspólnie się pośmiać i pobawić – poznaj oryginale wróżby andrzejkowe. Jakie wróżby andrzejkowe są najpopularniejsze?

Wylewanie wosku

To chyba najpopularniejsza zabawa na Andrzejki. Polega ona na wylaniu wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody, w której ten zastyga, tworząc niesamowite kształty. Na ich podstawie lub patrząc na rzucany przez nie cień, wróży się na temat cech i zawodu przyszłego ukochanego. Jest to świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników imprezy.

Ustawianie butów

Buty ustawiane są kolejno od ściany do progu drzwi przez zgromadzone w pokoju dziewczynki. Ta zabawa, obecna teraz głównie na dziecięcych Andrzejkach, ma dać odpowiedź na rozterki miłosne. Ta dziewczynka, której but jako pierwszy dotrze do progu, w przyszłości pierwsza wyjdzie za mąż.

Wróżba z kartkami

Ta wróżba polega na spisaniu przez uczestników zabawy imion dziewcząt na jednej kartce, a imion chłopców na drugiej. Następnie kartki należy odwrócić. Każda osoba przekłuwa kartkę od góry za pomocą igły. Imię, które zostanie trafione, oznacza imię przyszłej wybranki lub wybranka.

Wróżba z fusów

Jest to zabawa dla trochę starszych dzieci lub dorosłych. Potrzebne są do niej fusy herbaciane lub kawowe. Najpierw przygotowujemy napój. Osoba, której się wróży, powinna go wypić a na dnie pozostawić tyle płynu, by fusy spadły na spodek. Po odwróceniu filiżanki lewą ręką trzeba ustawić na spodeczku, obrócić 3 razy w kierunku wskazówek zegara, odczekać 7 sekund, a następnie obejrzeć wzór powstały z fusów.

Dwie połówki orzecha

Fajną zabawą dla dzieci jest wróżba z orzechami. Aby ją zorganizować, przekrój kilka orzechów włoskich na pół. Następnie niech każde dziecko włoży do dwóch połówek karteczki z imionami – na jednej musi napisać swoje imię, a na drugiej imię swojej potencjalnej miłości. Obie połówki trzeba włożyć do wody. Jeśli popłyną do siebie – związek się uda, jeśli nie – na miłość nie ma co liczyć.

Kleks z atramentu

To wróżba przeznaczona dla młodszych uczestników zabawy. Najpierw na kartkę papieru trzeba wylać kilka kropel atramentu tak, by stworzył się kleks. Następnie zadaniem dziecka jest ocenić, jaki wyłonił się kształt i jaką literę przypomina plama z atramentu. Będzie to inicjał jego przyszłej drugiej połówki.

Wszystkie wróżby andrzejkowe można dowolnie modyfikować i zmieniać, aby zabawa była jak najlepsza. Najważniejsze, by dzieciaki nie traktowały ich zbyt poważnie i po prostu dobrze się bawiły. Bo ty chyba już wiesz, że miłość nie zależy od herbacianych fusów.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz