Artykuł sponsorowany

Jak znaleźć dobrego pediatrę?

Jak znaleźć dobrego pediatrę?
Dobrego pediatry poszukują nie tylko rodzice, ale również osoby oczekujące na przyjście na świat potomka, aby w razie konieczności móc szybko skorzystać z jego pomocy. Pediatra nie zajmuje się jednak leczeniem wszystkich dziecięcych chorób, często konieczna jest interwencja innego specjalisty. Gdzie można znaleźć dobrych pediatrów i kiedy wybrać się na pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem?

Czym zajmuje się pediatra?

Diagnozowanie i leczenie dzieci wygląda zupełnie inaczej niż dorosłych, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie opisać objawów choroby, dlatego pediatra musi opierać się wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu. Pediatrzy zajmują się chorobami, których objawami mogą być między innymi kaszel, katar, podwyższona temperatura, biegunki, zaparcia, wymioty, wysypki, a także zmiany na skórze. Do pediatry warto wybrać się również w przypadku podejrzenia wad rozwojowych, problemów ze snem i braku apetytu. Jeśli dolegliwość wykracza poza kompetencje pediatry, zleci on wizytę u określonego specjalisty lub hospitalizację.

Gdzie szukać?

Jak zostało już wspomniane, ważna jest przede wszystkim wiedza i doświadczenie pediatry. Rodzice bardzo często sugerują się podejściem do pacjenta lub wiekiem lekarza, lecz wyznaczniki te nie zawsze są słuszne. Czasami nawet bardzo młody lekarz jest specjalistą w swoim fachu. Warto sprawdzić opinię innych rodziców na temat poszczególnych pediatrów. Dobrego pediatrę można znaleźć między innymi w poradni medycznej dla dzieci, która mieści się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie na terenie województwa świętokrzyskiego.

Cechy dobrego pediatry:

  • wiedza i doświadczenie,
  • cierpliwość,
  • umiejętność rozmowy z dzieckiem,
  • zdolność odwrócenia uwagi dziecka podczas drobnych zabiegów,
  • szybkie i jednocześnie dokładne wykonywanie badań.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

W dzisiejszych czasach do pediatry nie chodzi się wyłącznie w przypadku wyraźnych objawów choroby. Dziecko powinno pojawić się na wizycie kontrolnej tuż po urodzeniu, aby lekarz mógł skontrolować ciemiączko oraz ogólny rozwój dziecka – stan skóry, mięśnie itd.  Podczas wizyt kontrolnych odbywa się również ważenie i mierzenie dzieci oraz wykonanie niezbędnych szczepień. Jeśli maluch ma słabą odporność lepiej zrezygnować z przychodni i zdecydować się na wizytę domową. Jeśli maluch pojawia się u pediatry po raz pierwszy, konieczne będzie założenie kartoteki. Rodzice powinni przygotować wszystkie informacje o dziecku – od danych osobowych po przebyte choroby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz