Jak znaleźć dobrego geodetę?

Jak znaleźć dobrego geodetę?

Masz w planach budowę domu lub chcesz przeprowadzić podział nieruchomość? Do wykonania prac konieczna będzie pomoc odpowiedniego fachowca, który posiada niezbędne uprawnienia i wiedzę. Dowiedz się, jak znaleźć dobrego geodetę i czym kierować się w wyborze właściwej firmy. Przeczytaj wskazówki i skorzystaj z usług najlepszego specjalisty usług geodezyjnych. 

Kwalifikacje i ubezpieczenie najważniejsze

Przy wyborze geodety bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas fachowiec posiada odpowiednie uprawnienia geodezyjne. W przypadku braku właściwych kwalifikacji opracowane dokumenty nie będą miały mocy prawnej, a wydane na usługę pieniądze będą wyrzucone w błoto. Co robi geodeta? Geodeci posiadają uprawienia w kilku kategoriach i w zależności od rodzaju kategorii mają oni prawo do przeprowadzenia podziału nieruchomości, wykonania pomiarów geodezyjnych czy przygotowania dokumentacji do celów prawnych. Dlatego szukając ofert, zwracaj uwagę, czy masz do czynienia z firmą, która zatrudnia geodetów uprawnionych

Równie istotny punkt to ubezpieczenie OC geodety, dlatego przed wyborem konkretnej firmy zapoznaj się z polisą. Takie ubezpieczenie stanowi pokrycie roszczenia, jeśli dojdzie do nieprawidłowości związanych z wadliwym przeprowadzeniem robót geodezyjnych. Zapytaj, czy geodeta posiada też dodatkowe ubezpieczenie związane z dokumentacją i sprzętem.

Orientacja w terenie i nowoczesny sprzęt

Kolejna ważna sprawa to, czy geodeta dobrze zna teren. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług miejscowych fachowców. Osoby, które znają okolicę jak własną kieszeń wykonają prace szybciej, czas weryfikacji dokumentów będzie krótszy i nie będzie potrzeby wykonywania wielu pomiarów. Lokalne firmy orientują się w aktualnych zmianach dotyczących stanu gruntów.

W tego typu pracach szczególnie ważna jest dokładność pomiarów. Nieprecyzyjne pomiary nie wchodzą w grę, dlatego tak ważny jest profesjonalny sprzęt i metody. Dowiedz się, czy wybrana firma geodezyjna stawia na nowoczesność, czy posiada tradycyjne optyczne przyrządy, czy takie, które wyposażone są w elektronikę lub oparte na działaniu lasera.

Koszt usługi i szybkość wykonania prac

Wybierając firmę geodezyjną, głównym kryterium nie powinna być cena usługi, jednak warto zapoznać się z cennikiem różnych wykonawców, by porównać różne oferty. Możesz zapytać o ewentualne rabaty. Warto pamiętać, że na wycenę ma wpływ kilka czynników, dlatego wykonanie każdej pracy jest szacowane indywidualnie. Koszt usługi zależy między innymi od obszaru, na którym mają być przeprowadzone prace, a także celu sporządzenia mapy i pomiarów. Równie istotna jest szybkość wykonania, jednak o sprawności często decydują też inne czynniki, np. ile czasu urząd będzie rozpatrywał wniosek.

Dodatkowe usługi i opinie innych

Odpowiednie uprawnienia, sprawne wykonanie prac czy nowoczesny sprzęt powinny być standardem w każdej firmie. Dla klienta liczy się również indywidualne i elastyczne podejście. Szczególnie cenimy wykonawców, którzy wsłuchują się w nasze potrzeby. Wybierając usługi geodezyjne, sprawdź, czy wybrany fachowiec oferuje usługi dodatkowe, które wpływają na komfort obsługi.  Zapytaj, czy geodeta zapewnia obsługę dokumentów online, jest dostępny nawet poza godzinami pracy w nagłych przypadkach, czy reprezentuje klienta w urzędach i sądach, a także czy jest w stanie opracować dokumenty w innych językach.

Warto też zapoznać się z opiniami innych. Popytaj znajomych i wśród rodziny. Możesz też sprawdzić rekomendacje i komentarze klientów dostępne w internecie. Zdecydowanie ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji.

Gdzie znaleźć geodetę? Poszukaj ofert w sieci lub udaj się do urzędu gminy albo skorzystaj z oferty najbliższego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. 

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz