Artykuł sponsorowany

Jak zlecić egzekucję długu komornikowi oraz co on może zająć?

Jak zlecić egzekucję długu komornikowi oraz co on może zająć?

Wierzyciele bardzo często sięgają po pomoc komorników, aby Ci zajęli się egzekucją długu. W tym celu należy wybrać kancelarię komorniczą i złożyć odpowiednie dokumenty, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie windykacji komorniczej. Zajęcie majątku dłużnika przez komornika nie jest najłatwiejsze, bowiem należy wiedzieć, co komornik może zająć, ponieważ nie każdy element majątku dłużnika podlega egzekucji. Co zatem może zostać zajęcie przez komornika?

Wybór komornika i zlecenie mu egzekucji długu

W większości spraw to wierzyciel ma prawo do wybrania komornika z obszaru właściwości Sądu Apelacyjnego właściwego dla tego komornika. Wyjątek stanowią sprawy o egzekucję z nieruchomości, wówczas działania mogą być podejmowane tylko przez komornika pracującego na danym obszarze. Wybierając komornika wierzyciel musi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji oraz pisemne oświadczenie o korzystaniu z prawa wyboru komornika.

Windykację można zlecić kancelarii komorniczej, którą zdecydowaliśmy się wybrać. Taką może być Kancelaria Komornicza Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym w Bochni Dawid Szewczyk. Jednak jak wygląda zlecenie windykacji komorniczej? Sprawa ta nie należy do najtrudniejszych. Będąc wierzycielem wystarczy złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej oraz tytuł wykonawczy, który został wydany przez sąd. Dokumenty te stanowią podstawę i zakres działań komornika.

We wniosku złożonym komornikowi należy wykazać świadczenie, które ma zostać spełnione. Ponadto wierzyciel wskazuje sposób egzekucji ściąganego długu. Zwykle formą świadczenia, które musi spełnić dłużnik jest kwota pieniężna. Oczywiście żądana kwota nie może przekraczać wartości wskazanej na świadczeniu wynikającym z tytułu wykonawczego. Wniosek w wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien zawierać datę wykonania egzekucji. Po tej dacie naliczane będą odsetki.

Co może być zajęte w ramach egzekucji komorniczej?

W trakcie prowadzenia egzekucji komorniczej, komornik nie może zająć wszystkich elementów zaliczanych do majątku dłużnika. Postępując zgodnie z prawem komornik może zająć takie elementy majątku dłużnika jak:

  • Ruchomości – w trakcie ściągania długu komornik podejmuje się sporządzenia protokołu zajęcia danej ruchomości. Na zajętych przedmiotach umieszczana jest odpowiednia informacja o zajęciu, a później przedmioty te mogą być sprzedane na licytacji.
  • Nieruchomości – zadaniem komornika jest złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej o umieszczeniu informacji o wszczęciu egzekucji. Następnie komornik opisuje i szacuje nieruchomość i przeprowadza jej licytację.
  • Wynagrodzenie z pracy – kwota, która zostanie zajęta zależy od rodzaju dochodów. W przypadku umowy o pracę zajęciu podlega połowa wynagrodzenia, przy czym jedynie najniższe wynagrodzenie podlega ochronie. Przy zadłużeniu alimentacyjnym możliwe jest zajęcie 3/5 wynagrodzenia, a najniższe wynagrodzenie nie jest chronione. W przypadku dochodów uzyskanych z umowy zlecenia i umowy o dzieło, komornik zajmuje całe wynagrodzenie. Jeśli taki rodzaj umowy stanowi jedyne źródło dochodu, wówczas dłużnik może starać się o ochronę taką, jak w przypadku umowy o pracę.
  • Świadczenia emerytalno-rentowe – komornik może zająć 25% emerytury lub renty dłużnika. Bezwzględnej ochronie podlega jedynie połowa najniższej emerytury i renty.
  • Rachunek bankowy – środki znajdujące się na koncie są wolne od egzekucji tylko do wysokości równości kwoty netto minimalnego wynagrodzenia.

Zajęciu podlegają również inne elementy majątku dłużnika, jak np. akcje i udziały, czy nawet statki morskie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz