Materiał Partnera

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Menopauza to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, co często skutkuje uciążliwymi dolegliwościami oraz wieloma schorzeniami. Pojawiają się m.in. zaburzenia cyklu miesiączkowego, nietrzymanie moczu, wzrost masy ciała, uderzenia gorąca, wahania nastrojów, spadek libido i wiele innych. Dowiedz się, czy da się złagodzić objawy menopauzy oraz w jaki sposób można to zrobić skutecznie.

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet w okresie menopauzy

Okres menopauzy, inaczej klimakterium, często związany jest z obniżeniem jakości życia kobiet, które nagle muszą zmierzyć się z uporczywymi dolegliwościami, nowymi schorzeniami, jak i pogorszeniem kondycji psychicznej. Aby wspomóc kobiety w tym czasie, u niektórych z nich ginekolodzy stosują hormonalną terapię zastępczą (tzw. HTZ), do której wskazaniami są właśnie nasilone objawy klimakterium (w tym osteoporoza) lub przedwczesna menopauza. Pacjentki stosują HTZ w formie tabletek doustnych, plastrów, globulek dopochwowych lub zastrzyków domięśniowych. Leczenie tego typu trwa zazwyczaj ok. 5 lat i odbywa się w pełnym powiadomieniu pacjentki o jego zaletach i wadach, a także z włączeniem regularnego wykonywania badań kontrolnych.

Jest to konieczne, gdyż leczenie hormonalne podczas menopauzy może mieć także działania niepożądane takie jak rak sutka lub powikłania zakrzepowo-zatorowe – podkreśla specjalista z gabinetu ginekologicznego dr Wojciecha Gwara z Tych.

Inne sposoby łagodzenia objawów menopauzy

Wśród innych, dostępnych metod łagodzenia menopauzy znajdują się np. preparat ziołowe, które zawierają fitohormony. Dzięki nim można także zapanować nad wieloma dolegliwościami w tym okresie, gdyż ich skład oraz działanie jest zbliżone do żeńskich hormonów płciowych. Warto także podkreślić, że fitohormony zawarte są w wielu składnikach spożywczych, dlatego też kobietom, którym doskwierają objawy menopauzy zaleca się wzbogacić codzienne menu o produkty takie jak: nasiona soi, winogrona, daktyle, czereśnie, żeń-szeń, grejpfruty itp. W tym czasie, kobiety powinny także zadbać o kondycję psychiczną i przede wszystkim:

  • znaleźć czas na relaks, w tym także ten na świeżym powietrzu,
  • przywiązywać dużą wagę do ilości i jakości snu,
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną (stanowi to m.in. skuteczną profilaktykę osteoporozy),
  • unikać używek (mogą nasilać objawy menopauzy),
  • zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę.

Dodatkowo, jeśli u kobiety w okresie menopauzy występują objawy takie jak suchość pochwy i obniżone libido, powinna także o tym poinformować specjalistę, który może zaproponować m.in. globulki lub żele nawilżające, a także preparaty, które zapobiegną zanikaniu śluzówki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz