Materiał Partnera

Jak zdobyć patent żeglarski?

Jak zdobyć patent żeglarski?

Jeżeli letnie wakacje spędzasz nad Morzem Bałtyckim lub na Mazurach, to z pewnością nieraz korzystałeś z możliwości uprawiania sportów wodnych, być może też miałeś okazję popłynąć jachtem. Aby móc samodzielnie sterować jachtem, będziesz potrzebował patentu żeglarskiego. Jego zdobycie wiąże się zaś z koniecznością ukończenia kursu. Podpowiadamy, jak wyglądają formalności oraz ile trwa i kosztuje kurs.

Patent żeglarski – podstawowe informacje

Z rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej wynika, że osoby, które chcą samodzielnie popłynąć jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5m lub motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW, muszą posiadać jeden z patentów żeglarskich, np.: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, kapitana jachtowego, sternika motorowodnego lub motorowodnego sternika morskiego.

Zdobycie patentu żeglarza jachtowego wiąże się z koniecznością odbycia odpowiednich kursów. Są one organizowane przez liczne ośrodki i uczelnie, takie jak np. Studium Doskonalenia Kadr Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Sp. z o.o., a dokładniej działający przy niej Ośrodek Żeglarski.

Jak zdobyć patent żeglarza jachtowego?

Jednym z najpopularniejszych patentów żeglarskich jest patent żeglarza jachtowego. Aby go zdobyć, osoba zainteresowana musi spełnić następujące warunki:

  • ukończyć 14 lat,
  • zdać egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności.

Wiedzę i umiejętności, które będą weryfikowane podczas egzaminu, można zdobyć właśnie podczas jednego z kursów. Ich organizatorzy proponują zainteresowanym kursy stacjonarne, które odbywają się przez kilka dni (np. 10 dni po ok. 6 godzin dziennie), i zajęcia weekendowe.

Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu oznacza  zdobycie uprawnień na samodzielne prowadzenie jachtów żaglowych. Patent żeglarski żeglarza jachtowego jest najczęściej pierwszym z uprawnień, o który ubiegają się osoby marzące o morskich przygodach. Osoby, które chcą pływać jachtami nie tylko po wodach śródlądowych, lecz także morskich, zdają kolejny egzamin na patent jachtowego sternika morskiego.

Ile kosztuje zdobycie patentu żeglarza jachtowego?

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z jachtami, najczęściej zapisują się na odpowiedni kurs. W trakcie trwania szkolenia można zdobyć nie tylko praktyczne informacje, lecz przede wszystkim gruntownie przygotować się do egzaminu, którego zdanie oznacza uzyskanie patentu. W zależności od organizatora prowadzącego kurs, koszt udziału wynosi od 800 do 1000 zł.

Koszt kursu to nie wszystko – pozostaje jeszcze opłacenie egzaminu. Opłata egzaminacyjna obowiązująca osoby, które będą egzaminowane przez Komisję Egzaminacyjną Akademii Morskiej, wynosi 250 zł. Na zniżkę mogą liczyć studenci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz