Materiał Partnera

Jak zbudować szambo?

Jak zbudować szambo?
Szambo to rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych, które nie znajdują się w pobliżu sieci kanalizacji, czyli najczęściej w obrębie mniej zamieszkałych wsi. Żeby jego budowa była zgodna z prawem, ważne jest przede wszystkim kupienie odpowiedniego zbiornika i stworzenie wykopu we właściwym miejscu. O czym należy pamiętać, podczas budowy szamba przy domu jednorodzinnym?

Przygotowanie terenu

Przepisy prawne dokładnie określają, w jakiej lokalizacji można umieścić szambo oraz typy dopuszczalnych zbiorników. Ważne jest nie tylko kupienie szczelnego szamba, ale także odpowiednie przygotowanie terenu. Przede wszystkim nie może znajdować się w dole, gdyż będzie spływać do niego woda, co oznacza konieczność częstego opróżniania, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacji. Warto przed stworzeniem wykopu pod szambo przygotować teren w taki sposób, aby woda mogła swobodnie spływać w innym kierunku. Woda gruntowa nie zagraża zbiornikowi od spodu, gdyż musi charakteryzować się wyjątkową szczelnością – aby ścieki nie przedostawały się do środowiska.

Należy pamiętać, że wykop musi być nieco większy niż wymiary zbiornika, dlatego trzeba wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na działce. Warto załatwić tego typu sprawy przed rozpoczęciem aranżacji ogrodu w inny sposób np. poprzez sadzenie roślin, gdyż będą one tylko zawadzać na niewykończonym terenie.

Samodzielnie czy z pomocą?

Samodzielne przygotowanie wykopu i wyrównanie terenu może być sporym wyzwaniem. Wielkość szamba powinna być dostosowana do ilości wody zużywanej w danym gospodarstwie domowym i nawet w przypadku małej rodziny są to spore rozmiary. Stworzenie wykopu przy pomocy łopaty będzie pracochłonne i może trwać nawet kilka dni. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy oferującej kompleksowe roboty ziemne, na przykład 4q Serwis, której siedziba znajduje się w miejscowości Czosnów na terenie województwa mazowieckiego. Koparka poradzi sobie z tym zadaniem w kilkanaście minut, a dodatkowo będzie można zlecić inne prace – na przykład kształtowanie terenu ogrodu.

Niezbędne formalności

Instalacja szamba do 10 metrów sześciennych wymaga zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli w ciągu 21 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu, można przystąpić do budowy. W przypadku większych zbiorników konieczne będzie już uzyskanie pozwolenia na budowę. Osoby, które budują nowy dom, mogą załatwić wszelkie formalności przy okazji ubiegania się o pozwolenie na budowę. W ten sposób zaoszczędzi się swój cenny czas i nie trzeba będzie po raz kolejny chodzić po urzędach.

Opracowanie:
Czosnów, Lercha 5c
tel. 608 519 958
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz