Jak zarejestrować samochód krok po kroku?

Jak zarejestrować samochód krok po kroku?

Rejestracja samochodu jest prostą, lecz bardzo czasochłonną czynnością, dlatego lepiej nie czekać z nią na ostatnią chwilę. Jeśli już wcześniej dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać dowód, wszystko przebiegnie sprawniej. Czym różni się rejestracja samochodu używanego i nowego? Jak zarejestrować auto zabytkowe? Sprawdź.

Gdzie zarejestrować samochód?

Aby zarejestrować samochód kupiony w Polsce, trzeba udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, odpowiedniego do naszego miejsca zameldowania. Jeśli chcesz zarejestrować auto w miejscu zamieszkania, też jest to możliwe. W tym celu należy wypisać odpowiednie oświadczenie.

Rejestracja samochodu z zagranicy wygląda trochę inaczej. Najpierw należy udać się do urzędu celnego, w którym trzeba opłacić akcyzę. Wynosi ona od 3,1% wartości samochodu dla silników poniżej 2000 cm i 18,6% dla większych. Auto sprowadzane spoza Unii Europejskiej musi także przejść odprawę celną. Konieczne jest również przetłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestrowanie samochodu to czasochłonny proces, dlatego lepiej już wcześniej przygotować stosowne dokumenty. W innym przypadku możemy zostać odprawieni z kwitkiem i tylko stracimy cenny czas. W przypadku nowego auta potrzebne będą:

 • faktura zakupu auta
 • karta pojazdu
 • wyciąg ze świadectwa homologacji
 • dowód osobisty właściciela
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu

Podczas rejestracji auta używanego będziesz potrzebować:

 • dowód własności pojazdu
 • dowód rejestracyjny samochodu
 • kartę pojazdu 
 • dowód osobisty właściciela
 • stare tablice rejestracyjne
 • dowód odprawy celnej (jeśli auto zostało sprowadzone spoza UE)
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy (jeśli auto zostało sprowadzone spoza UE)
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli auto zostało sprowadzone spoza UE)

Ile trwa rejestracja samochodu?

Ile czasu masz na rejestrację samochodu?

Rejestracja pojazdu musi być przeprowadzona w ciągu 30 dni od daty jego zakupu. Załatwienie formalności w odpowiednim urzędzie trwa kilkanaście minut. Trochę więcej możesz spędzić podczas czekania w kolejce. Szczególnie w poniedziałki do rejestracji samochodu może być wielu chętnych.

Ile trzeba czekać na dowód rejestracyjny?

Jeśli poprawnie wypełniłeś dokumenty, dostaniesz miękki dowód rejestracyjny, który jest ważny 30 dni. Po upływie kilkunastu dni od złożenia wniosku otrzymasz twardy (stały) dowód rejestracyjny. Przygotuj się na to, że podczas jego wydawania urzędnik będzie chciał zobaczyć aktualną polisę OC.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Rejestracja nowego samochodu to koszt 180,50 zł za auto osobowe lub ciężarowe i 121,50 zł za motocykl lub ciągnik rolniczy. Jeśli pojazd był zarejestrowany w tym samym mieście lub powiecie, wówczas koszt rejestracji wyniesie 81 zł. Naklejone będą tylko nowe znaki legalizacyjne, a tablice rejestracyjne pozostaną stare.

Z kolei rejestracja sprowadzonego samochodu używanego wynosi 256 zł za auto osobowe, 197 zł za motocykl i 121,50 zł za przyczepę lub ciągnik.

Najdrożej zapłacisz za rejestrację samochodów zabytkowych i tablice indywidualne. W pierwszym przypadku opłata wynosi od 131,50 do 205,50 zł. Indywidualne tablice to koszt 1000,50 zł za samochód osobowy i ciężarowy oraz 500,50 zł za motocykl.

Opłata rejestracyjna samochodu składa się między innymi z kosztu wydania dowodu, naklejki kontrolnej na szybę, znaków legalizacyjnych na tablice, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych.

 Źródło: http://mib.gov.pl

Oceń artykuł (6)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz