Materiał Partnera

Jak założyć własną działalność?

Jak założyć własną działalność?
Wiele osób marzy o własnej działalności gospodarczej. Niestety, dobry pomysł to nie wszystko. Już sam proces zakładania firmy może być problematyczny, o dalszej działalności nie wspominając. Zakładanie działalności w teorii jest proste. Zajmuje to praktycznie jeden dzień, a dokładniej- czas spędzony na wypełnianiu dokumentów, które można złożyć w urzędzie miasta, bądź drogą elektroniczną. Teoretycznie wystarczy złożyć jeden dokument, aby móc zacząć działać.

Aby założyć działalność

Aby założyć działalność, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić za pośrednictwem internetu albo stacjonarnie, w placówce urzędu miasta. W dokumencie powinny znajdować się adres firmy, NIP (jeśli dotyczy), pesel, numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności- numer składający się z pięciu znaków, określający zakres działalności firmy; firma może posiadać nieskończoną ilość numerów PKD), adres poczty e-mail oraz numer telefonu, rodzaj opodatkowania i datę rozpoczęcia działalności. Złożenie takiego dokumentu skutkuje jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS oraz GUS i urzędu skarbowego. Jest to ułatwienie dla przedsiębiorcy, który po wykonaniu tych działań, może zacząć pracować „na swoim”. Schody zaczynają się tak naprawdę już w momencie, wyboru rodzaju opodatkowania. Aby odpowiednio wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, czyli księgowym. Tego typu usługi świadczy między innymi firma Asbusiness. Jest to biuro rachunkowe działające na rynku od wielu lat. Poza pomocą w założeniu działalności gospodarczej firma świadczy także usługi działającym firmom. Możliwa jest więc dalsza współpraca, po założeniu firmy.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest bardzo ważny. Od tego zależy, jaki podatek będziemy płacić. Dostosować go trzeba do profilu działalności. Zły wybór z pewnością będzie nas sporo kosztować. Można wybrać podatek na zasadach ogólnych (18- 32%), według jednoliniowej stawki (19%) oraz ryczałt od przychodów ewidencyjnych. Możliwa jest jeszcze czwarta wersja, w postaci karty podatkowej. Oczywiście wybór którejkolwiek formy niesie za sobą plusy i minusy, dlatego podejmując decyzję, warto skonsultować się ze specjalistą.

Niezbędne narzędzia

Dotychczas opisywane były tylko formalności, związane z zakładaniem firmy. Pamiętać trzeba jeszcze o narzędziach, jakie będą niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa. Są to takie rzeczy, jak pieczątka, program do faktur, wizytówki, firmowa skrzynka mailowa, numer firmowy oraz oczywiście wszelkie akcesoria, potrzebne do wykonywania pracy.

Opracowanie:
Wysoczyn 7
tel. 505 865 524
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz