Materiał Partnera

Jak założyć spółkę cywilną? Krótki poradnik

Jak założyć spółkę cywilną? Krótki poradnik

Większość działających w Polsce spółek to właśnie spółki cywilne. Wynika to z łatwości załatwienia formalności koniecznych do założenia takiej spółki oraz z korzyści płynących z jej prowadzenia. Dlaczego warto założyć spółkę cywilną? Jak to się robi? Jakie są zalety prowadzenia działalności na prawach takiej spółki? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule. Podpowiadamy, co zrobić, by mieć własną spółkę cywilną.

Co to jest spółka cywilna?

Spółka cywilna pozwoli na prowadzenie biznesu przez wspólników, których łączą przede wszystkim wspólne cele gospodarcze. Spółkę cywilną można zawrzeć między osobami fizycznymi, prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, lecz wyposażonymi w zdolność prawną, czyli potocznie zwanymi ułomnymi osobami prawnymi. Takie spółki są dość popularną formą prowadzenia biznesu, ponieważ ich utworzenie jest dość proste. Aktem prawnym, na którego bazie taka spółka powstaje, jest umowa spółki, która musi zawierać kilka ważnych informacji, takich jak: dane wspólników, łączący ich cel gospodarczy, nazwa spółki, wkłady pieniężne i inne, udział w zyskach i stratach oraz możliwość podziału zysków. Umowę spółki najlepiej będzie zawrzeć w kancelarii notarialnej, chociaż przepisy przewidują też inne możliwości. Można ją zawrzeć w kancelarii notarialnej notariusz Łukasz Górski. Obowiązek zawarcia umowy w formie aktu notarialnego dotyczy jedynie tych spółek, w których elementem wkładu własnego jest nieruchomość, a ze względu na wagę tego dokumentu zawsze lepiej jest spisać go pod okiem doświadczonego notariusza. Warto podkreślić, że jeśli zawieramy umowę w formie aktu notarialnego, to łatwiejsza jest też kwestia opodatkowania. Pobraniem i rozliczeniem podatku w takiej sytuacji zajmuje się notariusz jako płatnik – my nie musimy się tym przejmować.

Zalety prowadzenia spółki cywilnej

Spółka cywilna ma wiele zalet. Przede wszystkim jej rejestracja w ogólnopolskiej bazie, którą jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna – podobnie jak zgłaszanie ewentualnych zmian. Poza tym spółka cywilna nie jest objęta podatkiem dochodowym – podatki płacą oddzielnie wspólnicy. Taka spółka daje nam też elastyczność – można ją przekształcać w inne spółki handlowe. Obok licznych zalet spółki cywilne mają jednak także wady. Przede wszystkim spółka cywilna nie ma osobowości prawnej – z wyłączeniem podatku VAT i przestrzegania prawa pracy. Osobowość prawną mają natomiast wspólnicy, którzy są tu uznawani za przedsiębiorców. Udział w takiej spółce to duża odpowiedzialność – solidarna dla wszystkich wspólników. Mimo to prowadzenie takiej spółki jest łatwe i opłacalne – dlatego warto się na nią zdecydować.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz