Artykuł sponsorowany

Jak zagwarantować bezpieczeństwo instalacji elektrycznej?

Jak zagwarantować bezpieczeństwo instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna jest nieodzowna w każdym budynku, ale porażenie prądem może być bardzo niebezpieczne, prowadząc nawet do zagrożenia życia. Każda instalacja elektryczna, urządzenie czy stacja przekaźnikowa wymagają systematycznej kontroli oraz profesjonalnych pomiarów, dzięki którym takie zagrożenie zostanie wyeliminowane. Dowiedz się, kto i kiedy powinien przeprowadzać takie kontrole?

Instalacje elektryczne a prawo

Instalacja elektryczna nie tylko umożliwia pracę urządzeń, ale również zapewnia oświetlenie. Zależnie od charakteru budynku i jego przeznaczenia ma ona odmienne parametry – może być mniej lub bardziej zaawansowana technicznie i wyposażona w różnorodne elementy składowe. Jej prawidłowe wykonanie – poza fachową wiedzą – wymaga znajomości przepisów, które regulują zarówno kwestie jej budowy, jak i kontroli przez cały okres użytkowania.

Pierwszym warunkiem, jaki narzuca prawo budowlane, jest konieczność wykonywania badań instalacji elektrycznej zarówno przed jej odbiorem, jak i w okresie użytkowania – nie rzadziej niż raz na pięć lat. Obowiązek przeprowadzenia takiej kontroli spoczywa na właścicielu budynku, który zatrudnia do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Usługi tego rodzaju oraz specjalistyczne pomiary elektryczne wykonuje firma Izobet Projektowanie, wykonawstwo instalacji i sieci elektrycznych.

Kontrole instalacji zalecane są jednak nie tylko w przepisowych okresach użytkowania. Prawo narzuca również taki obowiązek właścicielowi w sytuacjach wyjątkowych, do których zalicza się wydarzenia, które bezpośrednio mogą wpływać na stan przewodów, stacji i innych elementów składowych. To np. silne wyładowania atmosferyczne, wichury czy powodzie. Dotyczy to szczególnie części naziemnych instalacji, takich jak przewody prowadzone po słupach energetycznych. Sporządzony podczas takiej kontroli protokół stanowi podstawę do starania się o odszkodowanie, jeśli w budynku wybuchnie pożar.

Na czym polega kontrola instalacji elektrycznej?

Wprawdzie obowiązek dopilnowania terminu okresowego przeglądu instalacji spoczywa na właścicielu budynku, jednak za jej właściwy, bezpieczny stan techniczny odpowiada również dostawca energii i bezpośredni użytkownik. Odpowiedzialność każdego z nich obejmuje określony odcinek takiej instalacji. Pod opieką dostawcy znajdują się przyłącza, złącza i liczniki w budynku. Do użytkownika należy opieka nad gniazdami wtykowymi, bezpiecznikami, wyłącznikami przeciwporażeniowymi i odbiornikami energii. Właściciel budynku odpowiada za oprzewodowanie, urządzenia zasilające i rozdzielcze oraz uziemienie. Na kontrolę okresową i odbiorczą składa się kilka elementów. Pierwszym z nich są oględziny, które mają ocenić stan instalacji, poprawność jej wykonania, ewentualne uszkodzenia, sposoby mocowania i inne tego typu elementy, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkownika. Na drugim etapie wykonuje się pomiary elektryczne w budynku – są przeprowadzane przez uprawnionego specjalistę. Zalicza się do nich:

  • pomiar skuteczności ochrony przewodów przed zwarciem,
  • pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
  • pomiar rezystancji izolacji,
  • badanie wyłączników różnicowo-prądowych.

Sporządzony protokół pokontrolny powinien zawierać tabelę z wynikami wykonanych pomiarów. Elektryk dokonuje też wpisu na temat wszelkich zauważonych odchyleń od normy i wskazuje części instalacji, które nie pracują poprawnie. Osoba przeprowadzająca taką kontrolę powinna posiadać świadectwo kwalifikacyjne potwierdzające jej uprawnienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz