Jak zachować się podczas burzy?

Jak zachować się podczas burzy?

Latem uwielbiamy przebywać na świeżym powietrzu, jednak trzeba pamiętać, że burze nad Polską bywają naprawdę gwałtowne. Nawałnica może pojawić się nawet w kilka chwil. Na porażenie pioruna narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Szczególnie niebezpieczne są otwarte przestrzenie. W artykule przedstawiamy kilka prostych wskazówek, jak zachować się w czasie burze zarówno w domu, jak i wtedy, gdy nawałnica złapie nas w terenie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zachować się w czasie burzy?

To zjawisko atmosferyczne jest niezwykle ciekawe, dlatego nie brakuje łowców burz i obserwatorów, którzy wypatrują niezwykłych wydarzeń na niebie. Burza może być jednak nie tylko piękna, ale przede wszystkim niebezpieczna. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

W domu

Jeśli musisz wyjść, a wszystkie prognozy oraz znaki na niebie wskazują, że za chwilę będzie oberwanie chmury, lepiej pozostań w domu. Gdy przebywasz w pomieszczeniu w czasie burzy:

  • zamknij wszystkie okna i drzwi,
  • nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny (nie zaleca się również rozmów przez telefon komórkowy),
  • nie korzystaj z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji – najlepiej odłącz je od prądu, ponieważ pod wpływem uderzenia pioruna może dojść do awarii.

Poza domem

  • Jeśli jesteś na zewnątrz, spróbuj poszukać schronienia. Gdy jesteś w mieście, udaj się do najbliższego budynku lub schowaj się w samochodzie; jeśli jesteś w terenie – poszukaj jaskini lub wąwozu. Unikaj otwartych przestrzeni i wzniesień.
  • Nie dotykaj metalowych przedmiotów i postaraj się nie przebywać w ich pobliżu, ponieważ przewodzą prąd.
  • Gdy burza złapie cię podczas górskiej wycieczki, poszukaj najbliższego schroniska.
  • Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi obiektami jak np. latarnie.
  • Gdy przebywasz na otwartej przestrzeni, np. łące, kucnij i zbliż do siebie stopy. Nie siadaj, nie kładź się na ziemi.
  • Jeśli burza zerwie się nagle, nie biegnij w panice, tylko poruszaj się małymi krokami.
  • Gdy przebywasz w grupie, wszystkie osoby powinny zachować między sobą odległość.
  • Jeśli kąpiesz się w jeziorze czy innym zbiorniku, czym prędzej wyjdź z wody. Nie spaceruj po plaży, tylko oddal się od akwenu. 

Jak dochodzi do porażenia piorunem?

Piorun może porazić człowieka na kilka sposobów. Burze nad Polską często przechodzą niespodziewanie, dlatego trzeba mieć się na baczności. Nie można lekceważyć niepokojących sygnałów.

Prąd w wyniku uderzenia pioruna przechodzi przez nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną, które zawierają wodę i elektrolity i są najbardziej wrażliwe na niszczące działanie. Może dojść do bezpośredniego uderzenia pioruna w ciało, jednak jest to na szczęście dość rzadkie zjawisko. Częściej dochodzi do uderzenia pioruna w ziemię w niewielkiej odległości od miejsca, w którym znajduje się dana osoba.

Możliwe są także wyładowania iskrowe. W takiej sytuacji wskutek porażenia może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Siła wyładowania może uszkodzić materiał, z którego wykonane jest ubranie, skóra nie jest chroniona i powstają liczne oparzenia.

Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

Jeśli doszło do porażenia piorunem osoby w twoim otoczeniu, musisz jej jak najszybciej pomóc. W pierwszej kolejności jednak upewnij się, że znajdujecie się w bezpiecznym miejscu. Wezwij pomoc i jeśli osoba porażona jest przytomna, utrzymuj z nią kontakt. Opatrz rany. Jeśli ofiara straciła przytomność, sprawdź, czy oddycha i bije jej serce. Jeśli nie wyczuwasz tętna, wykonaj masaż serca. Jeśli osoba nie oddycha, ale ma wyczuwalne tętno, przejdź do sztucznego oddychania metodą usta-usta.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz