Jak wyrobić kartę EKUZ?

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Lato to czas odpoczynku i wyjazdów. Warto dmuchać na zimne i zanim wyjedzie się w daleki podróże, zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dzięki karcie EKUZ będziesz mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Przeczytaj, jakie przywileje daje wyrobienie sobie karty EKUZ. Sprawdź, jak w prosty sposób otrzymać kartę i w pełni cieszyć się pobytem za granicą.

Co daje karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.  Wyrobić ją należy, jeżeli planujesz tymczasowy pobyt w państwie członkowskim UE/EFTA. Kraje członkowskie EFTA to Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Dzięki karcie EKUZ możliwe jest korzystanie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ za granicami Polski. Jest to bardzo pożyteczna i praktyczna opcja, dzięki której nie musisz przejmować się, że w razie potrzeby wizyty u lekarza, będziesz musiał czekać do powrotu do Polski alb płacić duże sumy.

Uprawnione do korzystania z karty są osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia lub są nieubezpieczone, ale posiadają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Jeżeli chcemy wyrobić sobie kartę EKUZ, mamy dużo możliwości. Możemy zrobić to osobiście w oddziale albo delegaturze NFZ. Wniosek złożyć możemy także przez internet – wysłać go mailem czy za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. Istnieje również możliwość wysłania wniosku pocztą. Warto podkreślić, że kartę EKUZ dostaje się bezpłatnie i do jej wyrobienia niepotrzebne jest zdjęcie.

Wniosek o kartę EKUZ nie musi złożony być osobiście. Zarówno odbiór karty, jak i oddanie wniosku może być zrobione w czyimś imieniu. Na stronie NFZ dostępne jest upoważnienie, które należy wypełnić. Niezbędne dane to m.in. imię i nazwisko osoby upoważnionej, PESEL oraz nr dowodu osobistego.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od metody jej uzyskania. Wybranie się do oddziału NFZ oznacza załatwienie karty od ręki. Jeżeli zrobiliśmy to przez internet, należy liczyć trzy dni robocze od momentu odebrania wniosku oraz czas przesyłki.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Ważność karty EKUZ została przedłużona. Obecnie dla większości uprawnionych są to trzy lata – wcześniej było to osiemnaście miesięcy. Emeryci oraz dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia dostają kartę, która ważna jest przez pięć lat.

Kiedy karta EKUZ nie będzie wystarczająca?

Zdarzają się sytuacje, w których EKUZ nie wystarcza. Musimy wiedzieć, że nie zastąpi on nam ubezpieczenia turystycznego. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeżeli chodzi o pokrycie kosztów leczenia, każde państwo ma własne regulacje prawne. Nie każda usługa medyczna jest bezpłatna.

EKUZ nie zapewnia bezpłatnej pomocy w przypadku kiedy do uszczerbku na zdrowiu doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub sportów o podwyższonym ryzyku. Koszty przewiezienia do kraju chorego także nie są pokrywane przez EKUZ – należy mieć to na uwadze.

Jeżeli wystąpi potrzeba skorzystania z usług prywatnej placówki, koszta także będziemy musieli pokryć sami. Nie będziemy mogli liczyć także na żadne ulgi. Warto zatem zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym unikniemy przykrych finansowych niespodzianek.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz