Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystuje się szalunki przy budowie domu jednorodzinnego?

Jak wykorzystuje się szalunki przy budowie domu jednorodzinnego?

Jakakolwiek inwestycja budowlana wymaga specjalistycznych rozwiązań, umożliwiających właściwe przeprowadzenie prac. Podobnie jest ze wznoszeniem domów jednorodzinnych. Ogromną rolę odgrywają nie tylko rusztowania, ale również takie konstrukcje jak szalunki. Mogą być wykonane tradycyjnie z desek lub wygodniej, czyli z gotowych komponentów, na przykład stalowych. Warto rozważyć ich wynajem, będący korzystną opcją pod względem ekonomicznym.

Czym jest szalunek?

Tymi mianem określa się tymczasową konstrukcję budowlaną, która ma za zadanie nadać przyszłemu budynkowi pożądaną formę. Chodzi tutaj o elementy wykonywane z betonu bądź żelbetonu. Odpowiednio rozstawione szalunki bowiem zapobiegają rozlewaniu się materiału poza wyznaczony nimi obszar. Z reguły można je spotkać w postaci drewnianych desek, jednakże coraz częściej zastępuje się je tak zwanymi szalunkami systemowymi ze stali, sklejki drewnianej lub płyty trójwarstwowej. Stanowią one gotowe, już zaprojektowane komponenty, które wystarczy rozłożyć, a po wykorzystaniu i demontażu są gotowe do ponownego użytku. W związku z tym nazywa się je równie inwentaryzowanymi, które ze względu na sposób ich umiejscawiania w innej lokalizacji dzielą się na: przestawne, przesuwne oraz ślizgowe.

Jakie są rodzaje szalunków?

Poza powyższym rozróżnieniem, konstrukcje te dzieli się według ich przeznaczenia. W związku z tym wykorzystuje się je na przykład przy pracach ziemnych – wykopach i fundamentach. Mają one za zadanie nie tylko uformować elementy betonowe, ale również zabezpieczyć ziemię przed osuwaniem się do dołu. Przy budowie domu jednorodzinnego zastosowanie znajdują głównie szalunki średnie. Tego rodzaju konstrukcje są również konieczne przy wykonywaniu stropu i składają się z takich komponentów jak: podpory oraz dźwigary. Dogodnym rozwiązaniem, które pozwala na szybsze przeprowadzenie prac, jest również stolik szalunkowy, przydatny zwłaszcza przy stropach wielkopowierzchniowych. Ostatni typ to szalunki ścienne, konieczne nie tylko do wznoszenia ścian, ale również zabezpieczania nadproży w otworach okiennych, jak i drzwiowych.

Jak wykonać takie konstrukcje?

Jak widać, żadna budowa nie może obejść się bez takich rozwiązań. Bez nich nie jest możliwe poprawne wykonanie wielu kluczowych elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego. Można zdecydować się na samodzielne wykonanie szalunków, czyli deskowanie. Jest to proces stosunkowo prosty, lecz czasochłonny. Istnieje także małe prawdopodobieństwo, że zużyte materiały będą wykorzystane ponownie. Zdecydowanie lepiej wynająć gotowe systemy szalunkowe, na przykład od firmy S.K.A.T. Rusztowania, znajdującej się na terenie Siemianowic Śląskich. To wygodne rozwiązanie ze względów finansowych, a ponadto komponenty zostaną dostarczone bezpośrednio pod wskazany adres, a po ich wykorzystaniu również odebrane. W związku z tym nie trzeba martwić się samodzielnym kompletowaniem materiałów, co też przekłada się na szybszy czas ukończenia budowy domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz