Materiał Partnera

Jak wykonać prawidłowy fundament?

Jak wykonać prawidłowy fundament?

Jak poznać źle zrobiony fundament? Niestety poprzez pękające ściany. Niestety, kiedy dostrzeżemy te zmiany, może być już trochę za późno, aby to naprawić. A trzeba przyznać, pękające ściany to bardzo częsty problem w nowo wybudowanych domach. Przyczyną tego mogą być dwie – źle wykonana praca lub po prostu użycie złej jakości betonu. Jak zatem budować fundamenty, aby później się nie denerwować?

Przyczyna pękających ścian

Pękające ściany najczęściej są zmorą nowo budowanych domów. Przyczyną tego mogą być na przykład zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu, lub źle wykonane dylatacje ścian, czyli po prostu szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ścian i konstrukcji nośnej. Kolejną możliwą przyczyną są również nieprawidłowo wykonane fundamenty oraz użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby wylane fundamenty oraz stan surowy otwarty pozostawić na zimę, aby przemarzły. Niestety, jeśli fundamenty zostały źle wykonane, nie pomoże nawet i to. Ważna jest również głębokość dołu wykonanego pod fundament. Takie prace najlepiej zlecić profesjonalnym firmom, takim jak na przykład tej Zbigniewa Mowińskiego, funkcjonującej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak budować, aby ściany nie pękały?

Podczas budowy domu szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na fundamenty, przecież to one są podwaliną niemal wszystkiego. Od nich zależy trwałość budynku, a także bezpieczeństwo. Do budowy wybierajmy tylko i wyłącznie sprawdzone firmy budowlane, które dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Ponadto, podczas wykopków skontaktuj się jeszcze z innym fachowcem w sprawie głębokości fundamentów, to również ma kluczowe znaczenie. Ponadto nadzoruj proces wylewania fundamentów, gdyż często spotykane jest dolewanie wody do wylanego betonu w celu łatwiejszego rozprowadzania.

Samozagęszczalny beton

Z pewnością każda osoba budująca dom spotkała się z nazwą „beton samozagęszczalny”. Co to tak naprawdę jest? Otóż służy on do wylewania fundamentów, stropów i pionowych elementów budynku. Taki rodzaj betonu posiada dodatek polimerowy, dzięki której ma bardzo płynną konsystencję przy minimalnej zawartości wody. Właśnie dzięki temu składnikowi beton wręcz idealnie przylega do zbrojenia i szalunków, oraz nie wymaga wibrowania w celu odpowietrzenia. To co odróżnia go od standardowego betonu to mrozoodporność i wodoszczelność. Dzięki temu dobry i prawidłowo wylany beton samozagęszczalny minimalizuje ryzyko osiadania budynku oraz pękania ścian i konstrukcji nośnych.

Opracowanie:
Brzozie Lubawskie 104
tel. 790 263 624
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz