Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Niemowlak ma bardzo wrażliwą skórę. Podatna jest ona na wszelkiego rodzaju wysypki i podrażnienia. Na potówki także. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Przeczytaj, co można zrobić, żeby na skórze niemowlaka nie pojawiły się tego typu problemy skórne. Sprawdź, jak pozbyć się potówek i dowiedz się, dlaczego warto działać szybko.

Strony www Strony www

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Jeżeli u niemowlaka zauważymy małe czerwone krostki, możemy mieć do czynienia z potówkami. Miejsca, w których u niemowlaka mogą powstać zmiany skórne to te części ciała, w których skóra ociera się o skórę. Pieluszka także podrażnia skórę i może wywoływać  potówki.

Powstanie potówek wiąże się z zatkaniem gruczołów potowych. U malucha gruczoły potowe mogą być zatkane z powodu nałożenia na jego skórę zbyt dużej ilości oliwki. Potówki mogą być także spowodowane przegrzaniem – zbyt ciepłym ubraniem. Wysoka temperatura otoczenia również sprzyja powstawaniu tego typu zmian.

Wyróżnia się dwa rodzaje potówek, czyli potówki zwykłe i potówki czerwone. Potówki czerwone mają charakter zapalny i są trudniejsze w leczeniu, należy na nie uważać szczególnie.

Jak się pozbyć potówek u niemowlaka?

Niemowlęta są podatne na potówki. Ich mechanizm pocenia się nie został w pełni wykształcony. Dlatego trzeba uważnie obserwować ich ciała i reagować na wszelkiego typu zmiany. Skóra z potówkami wymaga specjalnej pielęgnacji.

Unikajmy plastikowych podkładek do przewijania. Najlepsze są bawełniane prześcieradła lub ręczniki. Po kąpieli pamiętaj, żeby zawsze dokładnie osuszać skórę dziecka i używać zasypek dla niemowląt – to może zapobiec problemom. W aptece można kupić specjalną zasypkę na potówki, która przyspieszy leczenie zmian skórnych.

Potówek u niemowląt nie można lekceważyć. Z czasem niegroźne wypryski mogą rozwinąć się w zmiany ropne. Możemy leczyć te zmiany domowymi sposobami – naparami z rumianku lub nagietka, do których warto dodać roztwór nadmanganianu potasu albo mąkę ziemniaczaną. Niegdyś potówki leczono kąpielą w krochmalu. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek działania, należy skonsultować się z pediatrą i upewnić się, że zmiany skórne nie są groźne i że nasze podejrzenia są słuszne.

Jak leczyć potówki na twarzy u noworodka?

Na twarzy małego dziecka często występują różnego rodzaju wysypki. Mogą pojawić się też potówki – sprawdź, czym różnią się potówki od innych wysypek. Potówki na czole i potówki na głowie są popularne wśród niemowląt. Szczególnie narażone są na ich występowanie najbardziej zapocone powierzchnie twarzy.

W przypadku wystąpienia potówek skórę twarzy możemy traktować podobnie jak resztę ciała, czyli stosować napary – one na pewno złagodzą dolegliwości lub doprowadzą do całkowitego wyleczenia i pozbycia się problemu. Pamiętaj, aby nie natłuszczać zbytnio twarzy dziecka.

Jak odróżnić potówki od alergii u niemowlaka?

Najważniejsze są okoliczności powstania zmian i dobry wywiad lekarski. Jeżeli na dworze jest upał a po wdrożeniu zasypki i odpowiedniej pielęgnacji ciała i przewietrzania go dolegliwość ustąpiła, oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z potówkami.

Sytuacja zmienia się, jeżeli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas. Wtedy należy się zastanowić czy w diecie dziecka pojawiło się coś, co mogłoby go uczulać. Najważniejsza jest obserwacja malucha. W przypadku alergii dodatkowo mogą pojawić się również inne objawy takie jak katar czy kaszel. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także