Materiał Partnera

Jak wygląda transportowanie kruszyw drogowych i budowlanych?

Jak wygląda transportowanie kruszyw drogowych i budowlanych?

Kruszywa drogowe i budowlane stanowią specyficzne materiały, które potrzebują odpowiedniego rodzaju transportu. Ich przewozem zajmują się firmy zazwyczaj wyspecjalizowane stricte w tej dziedzinie, które dysponują odpowiednimi pojazdami, a także maszynami do załadunku, które znacznie usprawniają tenże proces. Jak dokładnie on wygląda? Sprawdź razem z nami.

Czym są kruszywa?

Kruszywa to ogólna nazwa na sypkie materiały o pochodzeniu organicznym bądź mineralnym, które stosowane są przede wszystkim w branży budowlanej, a także jako surowiec do budowania dróg. Istnieje kilka tego typu materiałów, dzielonych przede wszystkim ze względu na ich uziarnienie oraz metodę pozyskiwania.

Przewożenie kruszyw – jak wygląda w praktyce?

Kruszywa to z zasady drobne materiały, dlatego muszą być przewożone w szczelnych kontenerach lub wywrotkach. Zazwyczaj zajmują się tym firmy specjalizujące się konkretnie w tej dziedzinie, dysponujące flotą przeznaczonych do tego typu zadań pojazdów. Jak przyznaje Rajmund Kowalczyk, właściciel firmy Kora – Trans, która zajmuje się transportem materiałów sypkich, ze względu na specyfikę działalności absolutnie konieczne jest posiadanie przez firmę przynajmniej kilku sprawnych samochodów, które bez problemu dotrą w nie zawsze łatwo dostępne miejsca, często bez czynnych, wyasfaltowanych dróg. Z tego samego powodu istotne są umiejętności zatrudnianych kierowców – ci odpowiadają za bezpieczeństwo transportu, dostawę na czas, a także rozładunek w miejscu wyznaczonym przez klienta i zgodnie z jego oczekiwaniami.

Bezpieczeństwo przewozu kruszyw

Transport kruszyw ściśle regulowany jest przez zasady prawa z dnia 20 czerwca 1997, które stanowią, że do przewozu tego typu ładunków używana musi być ładunkowa skrzynia zasłonięta od górnej strony. Zabezpiecza to materiał przed rozsypywaniem się, a także chroni pozostałych użytkowników dróg, dla których wysypujące się materiały mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Ważne jest także przestrzeganie dopuszczonej masy samochodu, która również określana jest przez prawo i nie może przekraczać określonej wartości. Elementy te powinny być w sposób odpowiedni kontrolowane przez władze firmy transportowej, która odpowiada za bezpieczeństwo prawidłowego przewozu.

Transport materiałów sypkich to zadanie wymagające przede wszystkim zastosowania bezpiecznych oraz w pełni sprawnych pojazdów, które będą w stanie dostarczyć klientom zamówione kruszywo na czas po to, aby nie doszło do niepożądanych opóźnień związanych ze zrealizowaniem inwestycji.

Opracowanie:
Otmice, Kopernika 8
tel. 600 176 304
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz