Materiał Partnera

Jak wygląda terapia dla par i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jak wygląda terapia dla par i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Terapia dla par bywa często jedynym ratunkiem dla związku. Jeżeli partnerzy nie radzą sobie ze swoimi emocjami lub konfliktami, często dochodzi do sporów, wylewania żalów czy pretensji. Skutkiem tego jest sytuacja, w której nawet kochające się osoby podejmują decyzję o rozstaniu. W takich momentach konsultacja ze specjalistą może być kluczowa. Kiedy zatem decyzja o udaniu się na terapię małżeńską ma sens i jak wygląda sama terapia? Dowiedz się więcej.

Czy terapia małżeńska jest w stanie uratować i odbudować więź pomiędzy ludźmi, którzy jeszcze niedawno tak bardzo się kochali? Początek związku to przeważnie silne uczucia

i emocje, dzięki którym obie strony patrzą na siebie jak przez przysłowiowe różowe okulary. Wybranka czy wybranek są wówczas osobami idealnymi, bez skazy. Z biegiem czasu jednak zaczyna się dostrzegać wszystko to, czego wcześniej nie było widać – zachowania, nawyki czy wady, które zaczynają irytować. Właśnie wówczas dochodzi do nieporozumień i rozłamów w związku.

Terapia małżeńska – nauka akceptacji oraz słuchania siebie nawzajem

Pojawienie się w życiu pary kryzysu może mieć miejsce w każdym momencie. Są one spowodowane są pogonią za karierą, a co za tym idzie – brakiem czasu dla drugiej osoby. Psychologowie z Pracowni na Uboczu podkreślają, że kłopoty mogą wynikać również z różnych poglądów na temat wychowania dzieci. Najczęściej jednak nieporozumienia powstają
w wyniku braku umiejętności komunikowania się ze sobą. Pary mają problemy z wzajemnym słuchaniem się i rozmawianiem ze sobą. Bardzo często nie umieją określić swoich potrzeb, jak również roli w związku. Zamiast wzajemnie wspierać się w swoich działaniach, zaczynają się od siebie oddalać i „walczyć ze sobą”. Tymczasem do osiągnięcia porozumienia wystarczy jedynie dobrze przeprowadzona i szczera rozmowa. Nie zawsze jednak może ona odbyć się bez pomocy psychologa.

Terapia dla par – kiedy z niej skorzystać?

Jeżeli po kilku podjętych próbach rozwiązania konfliktu w związku, w dalszym ciągu nie udaje się uzyskać kompromisu, wówczas warto sięgnąć po pomoc specjalisty - psychologa. Terapia dla par to przede wszystkim szansa na poprawę w komunikacji między dwoma osobami. Dzięki niej możliwe jest lepsze poznanie samego siebie, poprawienie relacji, wyciszenie emocji oraz znalezienie kompromisu pozwalającego na zbudowanie trwałego wniosku.

Jeszcze do niedawna inicjatorami spotkań ze specjalistą były głównie kobiety. Jednak w dzisiejszych czasach również mężczyźni proponują takie spotkania i starają się naprawić związek. Terapia dla par to szansa na uniknięcie rozstania czy rozwodu. Sytuacja, w której oboje partnerów chce ratować związek to znacznie większa szansa na powodzenie terapii. Trudniej działać w sytuacji, w której jedna osoba chce ratować związek, a druga zastanawia się nad odejściem. Odbudowywanie związku może trwać latami, dlatego bardzo ważne, aby znaleźć odpowiedniego terapeutę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz