Materiał Partnera

Jak wygląda standardowa procedura stawiania fundamentów domów?

Jak wygląda standardowa procedura stawiania fundamentów domów?

Stawianie fundamentów domu jednorodzinnego, czy wielorodzinnego to wieloetapowy proces, w którym powinni uczestniczyć architekci, geodeci, a także oczywiście wykonawcy – szeroko wyspecjalizowane firmy ogólnobudowlane, które szczególnie wyróżniają się wiedzą ekspercką dotyczącą konstrukcji betonowych. Dzisiaj bowiem nie tylko od projektu, ale od jego precyzyjnego wykonawstwa, zależeć będzie to, czy nasz budynek będzie wyróżniał się najwyższymi standardami technicznymi, które obowiązują w budownictwie XXI wieku.

Schemat stawiania fundamentów w uproszczeniu

Budowa fundamentów to wieloetapowe działanie, które musi być wykonane z niemalże szwajcarską precyzją. Firmy budowlane muszą zwracać uwagę na wiele różnych wyznaczników takich jak np. stan pogodowy. Takie podejście pozwala bowiem na stworzenie konstrukcji, która będzie trwała przez wiele pokoleń!

Pierwszym etapem właściwym stawiania fundamentów, jest wytyczenie geodezyjne. To dzięki niemu można przeprowadzić proces układania szalunków, a następnie prętów zbrojeniowych. Dopiero po takich specjalistycznych pracach, które mogą trwać nawet do kilku tygodni, dana firma wykonawcza przejdzie do wylewania mieszanki betonowej. Tu warto się zatrzymać, ponieważ etap ten jest nieodwracalny i musi być przeprowadzony bardzo dokładnie. Ważne jest między innymi odpowietrzenie mieszanki, do czego stosuje się specjalny wibrator buławowy.

Po profesjonalnej wylewce istotne jest także pielęgnowanie betonu. Podczas jego kilkudniowego tężenia, należy polewać go wodą, bądź specjalnym roztworem mineralnym, co stosuje się w celu zapobiegania powstawania rys, pęknięć i szczelin. Istotne jest także późniejsze wykonanie hydroizolacji poziomej, która będzie przeciwdziałała kapilarnemu podciąganiu wody opadowej z gruntu. Zabezpieczy to całą konstrukcję przed powolnym procesem niszczenia. Ostatnimi etapami, są drobne wykończenia, a także murowanie ścian fundamentowych!

Specjaliści od konstrukcji betonowych

W przypadku inwestycji budowy domu, najlepiej korzystać z usług firm ogólnobudowlanych, które wyróżniają się obszerną wiedzą technologiczną z zakresu konstrukcji betonowych. Dzisiaj najlepsze przedsiębiorstwa wykonują pracę według różnych metodologii, które podporządkowują pod dany projekt – jeśli chodzi o fundamenty, można np. wyróżnić coraz chętniej wykorzystywane płyty fundamentowe. Niezależnie jednak o wyboru technologii budowniczej, ważne jest to, aby nasz wykonawca gwarantował najwyższej jakości materiały budowlane, a także odpowiednie zabezpieczenia, w przypadku nagłej zmiany pogody. Wysoką starannością każdego procesu wyróżnia się firma Grzegorza Komorowskiego Usługi Budowlane, która działa w Pruszczu Gdańskim. Specjalizuje się ona także w robotach wykończeniowych, a także w montażu konstrukcji salowych.

Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Kopernika 9A
tel. 516 354 895
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz