Artykuł sponsorowany

Jak wygląda rozbiórka budynku? Formalności krok po kroku

Jak wygląda rozbiórka budynku? Formalności krok po kroku

Rozbiórka budynku wymaga bardzo dużej wiedzy od wykonujących ją fachowców. Nie jest też wolna od formalności i... opłat. Jak wyglądają takie działania, jakie dokumenty trzeba uzyskać i kto może przeprowadzić rozbiórkę budynku?

Rozbiórka jako roboty budowlane

Według aktualnie obowiązującego prawa budowlanego, rozbiórka budynku jest procesem, który należy do zakresu robót budowlanych. Z tego względu trzeba uzyskać... pozwolenie na budowę, aby móc ją przeprowadzić.

"Zniknięcie" budynku spod danego adresu niesie za sobą wiele konsekwencji prawnych i wszczęcie procesów administracyjnych. Rodzi to konieczność zgłoszenia rozbiórki - z z pewnymi wyjątkami - do odpowiedniego urzędu.

Pozwolenia nie wymaga rozbiórka budowli, które nie musiały mieć pozwolenia na budowę na początku ich historii, a także tych niższych niż 8m, o ile ich odległość od granicy działki jest większa, niż połowa ich wysokości. Przepisów tych nie stosuje się, gdy dane budynki są wpisane do rejestru zabytków. Trzeba jednak takie działania zgłosić właściwemu organowi. On też ustala, czy dana rozbiórka powinna mieć pozwolenie, mimo że mieści się we wspomnianych zakresach. Może się bowiem tak zdarzyć, że proces wyburzenia będzie miał szkodliwy wpływ na środowisko, może być niebezpieczny dla ludzi lub nie da się go przeprowadzić bez spełnienia innych warunków. W takich przypadkach najpierw następuje wyburzenie, a później wydawane jest pozwolenie. Są to jednak działania rzadkie i dotyczą ekstremalnych sytuacji. W normalnym trybie trzeba złożyć wniosek, wnieść opłaty i poczekać na decyzję.


Wniosek i opłaty

Jeśli musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę na wykonanie rozbiórki budynku, potrzebne będą do niego stosowne dokumenty. Należą do nich: osobna zgoda właściciela obiektu, nawet własnego, upoważnienie, jeśli działamy w czyimś imieniu, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót i zabezpieczenia mienia i ludzi, szkic usytuowania obiektu budowlanego, projekt rozbiórki budynku, a także dodatkowe, już uzyskane pozwolenia na rozbiórkę w wyjątkowych przypadkach.

Koszt przyjęcia wniosku i wszczęcia postępowania administracyjnego to 36 złotych i 17 złotych za ewentualne pełnomocnictwo. Jeśli jednak w ciągu 7 dni nie złożymy ewentualnych uzupełnień i poprawek, wniosek nie zostanie rozpatrzony, a opłata przepadnie.

Czas na otrzymanie odpowiedzi to maksymalnie 65 dni. Jednak muszą minąć jeszcze dwa tygodnie od uzyskania zgody, zanim prace będą mogły zostać rozpoczęte.

Przeprowadzenie rozbiórki

Jeśli mamy już zgodę na rozbiórkę, powinniśmy znaleźć wyspecjalizowaną firmę. Będzie to prawdopodobnie przedsiębiorstwo zajmujące się także innymi zakresami robót, takie jak MDZ Prace Ziemne. Ważne, aby miało ono odpowiedni sprzęt i pracowników. Dzięki nim przejdziemy przez ten proces szybko i bezpiecznie. Firma pomoże też pozbyć się gruzu i zabezpieczyć obiekty naokoło wyburzenia, co także stanowi ważne elementy rozbiórki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz