Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces podziału działki budowlanej? Tłumaczą specjaliści z Zakładu Usług Technicznych Gux

Jak wygląda proces podziału działki budowlanej? Tłumaczą specjaliści z Zakładu Usług Technicznych Gux

Właściciel nieruchomości, który chce podzielić swoją działkę na kilka mniejszych musi przejść procedurę opisaną w ustawie z dnia 21.08.1997 roku o „gospodarce nieruchomościami” oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 07.12.2004 roku „w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości”.

Znalezienie geodety - pierwsze czynności podczas podziału działki

Pierwszą czynnością właściciela jest znalezienie odpowiedzialnego geodety posiadającego uprawnienia do wykonywania rozgraniczeń i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzenia dokumentacji do celów prawnych.

Geodeta (może to również wykonać sam właściciel nieruchomości) wykonuje według wskazań właściciela nieruchomości i danych z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wstępny projekt podziału działki na mapie sytuacyjno wysokościowej, a w przypadku jej braku, na mapie ewidencyjnej.

Jeśli działka przeznaczona do podziału znajduje się w terenach rolnych lub leśnych, można przystąpić do wykonania projektu podziału działki, natomiast gdy choć część działki znajduje się w terenach przeznaczonych pod zabudowę, wstępny projekt podziału działki wraz z podaniem, wypisem z ewidencji gruntów, odbitką z mapy ewidencji gruntów oraz dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości (np. wypis z księgi wieczystej) właściciel nieruchomości składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w celu wydania opinii zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego. Pozytywna opinia pozwala na sporządzenie właściwego projektu podziału działki. W art. 95 cytowanej na wstępie ustawy istnieją wyjątki, dzięki którym można wykonać podział działki niezależnie od ustaleń planu miejscowego.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii o zgodności podziału działki z miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego (w formie postanowienia zatwierdzającego wstępny projekt podziału działki), geodeta uprawniony, np. z Zakładu Usług Technicznych Gux, przystępuje do wykonania projektu podziału działki.

Wykonanie projektu podziału działki i kompletowanie dokumentacji

Pierwszą czynnością geodety jest wykonanie protokołu przyjęcia granic nieruchomości. Gdy nieruchomość ma ustalone granice (w czasie wykonywania innych wcześniejszych prac geodezyjnych) obecność stron jest zbędna. Przy braku ustalonych granic geodeta zawiadamia strony (właścicieli wszystkich sąsiadujących nieruchomości) o czynnościach granicznych i przeprowadza w terenie ustalenie i przyjęcie granic dzielonej nieruchomości. Po podpisaniu protokołu granice stają się granicami prawnym i można przystąpić do kompletowania dokumentacji podziałowej. Geodeta uprawniony skompletowany operat składa do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w celu przyjęcia go do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Po zewidencjonowaniu otrzymuje z PODGiK oklauzulowane mapy z projektem podziału działki.

Właściciel po otrzymaniu od geodety uprawnionego oklauzulowanych map z projektem podziału działki składa je do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wraz z wnioskiem o zatwierdzenie projektu podziału działki. Po otrzymaniu decyzji zatwierdzającej podział, właściciel składa decyzję wraz z mapą z projektem podziału do starosty powiatowego w celu wprowadzenia decyzji z podziałem działki do ewidencji gruntów. Po otrzymaniu wpisu na mapie z projektem podziału, że służy jako wpis do księgi wieczystej. właściciel nieruchomości wraz z dokumentami może udać się do notariusza w celu dokonania przepisania działki lub do Sądu Wydział Ksiąg Wieczystych w celu dokonania zmiany w księdze wieczystej.

Od momentu wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału działki, właściciel może umawiać się z geodetą o wyniesienie projektu podziału działki na grunt.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz