Artykuł sponsorowany

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Rozwód to wyjątkowo stresujące wydarzenie dla całej rodziny. Przebrnięcie przez ten trudny okres wymaga wsparcia przyjaciół i profesjonalnej pomocy prawnej. Zastanawiasz się, jak wygląda podział majątku po rozwodzie? Istnieją dwa sposoby – pierwszy to zawarcie z byłym małżonkiem ugody, a drugi to sprawa sądowa. Która opcja będzie lepsza w Twoim przypadku? Podpowiadamy.

Ugoda

Nie ulega wątpliwości – zawarcie ugody to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale także szybsze. Co więcej – dobrze przeprowadzone negocjacje przynoszą zwykle znacznie więcej korzyści niż ciągnące się przez wiele miesięcy postępowanie sądowe. Sądzisz, że małżonek na pewno nie zgodzi się na zawarcie ugody? Warto przedstawić drugiej stronie zalety ugody i wysłać wezwanie do podziału majątku wspólnego. Jeśli nie wiesz, jak powinno wyglądać takie wezwanie, skontaktuj się profesjonalistami z kancelarii radców prawnych – Dorota i Sylwester Kośla w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego

Przepisy prawa nie precyzują, jakie elementy powinno zawierać przedsądowe wezwanie do podziału majątku, jednak przyjmuje się, że wezwanie powinno zawierać Twoją propozycję rozwiązania sprawy. Na wstępie należy ustalić wartość i skład majątku wspólnego. Bardzo ważne, żeby dane były jak najdokładniejsze. Następnie zaproponuj, które składniki majątku powinny przypaść Tobie, a które byłemu małżonkowi. Warto także określić wysokość oraz termin spłat, które będą miały równoważyć wartość określonych przedmiotów. W piśmie wyznacz rozsądny termin na odpowiedź i zaznacz, że w razie jej braku, podejmiesz odpowiednie kroki na drodze sądowej.

Postępowanie sądowe

Jeśli zawarcie ugody będzie niemożliwe, możemy wystąpić do sądu i rozpocząć walkę o każdy element wspólnego majątku. Jeżeli sprawy zajdą tak daleko, Twoje wcześniejsze propozycje ugodowe nie będą wiążące, a były małżonek nie będzie mógł się powoływać na to, że w ramach negocjacji ugodowych podjąłeś decyzję, żeby nie dochodzić określonych roszczeń. Ugoda ostatecznie nie doszła do skutku, więc wszelkie propozycje tracą aktualność. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz ich ponowić i doprowadzić do ugody sądowej w sprawie o podział majątku po rozwodzie.

Kwestie finansowe są bardzo istotne, jednak szczególnie mocno dają o sobie znać podczas rozwodu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że majątek zostanie podzielony po naszej myśli, zwróćmy się po pomoc do ekspertów. Ich wiedza, znajomość prawa i doświadczenie sprawią, że podział majątku będzie dla nas satysfakcjonujący.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz