Materiał Partnera

Jak wygląda pierwsza wizyta niemowlęcia w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Jak wygląda pierwsza wizyta niemowlęcia w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Poważne wady postawy często wynikają z nieprawidłowego rozwoju jeszcze w czasie ciąży. Wady postawy są wykrywane w większości na pierwszych badaniach noworodka lub przez rodziców, podczas codziennej obserwacji. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej udać się  do fizjoterapeuty. Jak przebiega pierwsza wizyta niemowlęcia?

Jak przygotować się na wizytę?

Kiedy już posiadasz skierowanie do fizjoterapeuty dla swojego kilkumiesięcznego malucha, pozostaje Ci tylko umówić się na pierwszą wizytę i odpowiednio do niej przygotować. Przede wszystkim warto wziąć dla siebie buty na przebranie, gdyż ćwiczenia zwykle odbywają się w salach ćwiczeń, gdzie pacjenci poruszają się boso. Oprócz tego przydatne będą dwie pieluszki tetrowe lub cienki ręcznik do nakrycia maty. Dla skupienia uwagi dziecka warto zabrać ulubioną zabawkę, może być przydatna podczas wykonywania ćwiczeń.

Pierwsza wizyta często opiera się na obserwacji naturalnych ruchów i postawy niemowlęcia przez fizjoterapeutę. Kolejne metody rehabilitacji mogą się zmieniać i ulegać modyfikacji, gdyż każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia. Specjalista wytłumaczy rodzicowi, jakie zachowania są prawidłowe, a które należy korygować. Udzieli również porad dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy podczas snu, w wózku, foteliku oraz innych popularnych miejscach, w których niemowlę spędza większą część doby np. na matach interaktywnych. Rodzic często odbywa krótki kurs na lalce, nim będzie przystępował do elementów rehabilitacji własnego dziecka.

Nie panikuj – dziecko jest w bezpiecznych rękach!

Dla wielu rodziców pierwsze wizyty są trudnym przeżyciem. Niemowlęta nie lubią, kiedy coś dzieje się wbrew ich woli, dlatego podczas gimnastyki mogą płakać i nie współpracować Rodzice często obawiają się, że tego typu ćwiczenia sprawiają dziecku ból, jednak wynika to wyłącznie z braku przyzwyczajenia malucha i zupełnie nowej dla niego sytuacji. Dla uspokojenia warto udać się do kliniki, która ma jak największe doświadczenie w rehabilitacji niemowląt, np. siedleckiego gabinetu FizjoKids, który swoje usługi kieruje właśnie w stronę najmniejszych pacjentów.

Profesjonalni fizjoterapeuci doskonale wiedzą, w jaki sposób ćwiczyć z dziećmi i już po kilku wizytach niemowlęta zaczynają przyzwyczajać do tego typu zabiegów. Wiele maluchów już od pierwszego spotkania traktuje ćwiczenia jak dobrą zabawę, dlatego zachowanie zależy od indywidualnych cech charakteru każdego dziecka. Pamiętaj, że wizytę należy odłożyć w przypadku, kiedy dziecko jest chore, ma wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty lub inne objawy świadczące o chorobie  wirusowej. Jest to konieczne nie tylko dlatego, aby dać niemowlęciu dojść do zdrowia, ale również, by nie zarażać innych dzieci leczących się w klinice rehabilitacyjnej.  

Opracowanie:
Siedlce, 3 Maja 51A lok. 49
tel. 602 293 349
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz