Materiał Partnera

Jak wygląda montaż klimatyzacji?

Jak wygląda montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja to coraz popularniejszy i przystępniejszy cenowo sposób na obniżenie temperatury w gospodarstwie domowym. Niskie koszty oraz szeroki wybór urządzeń, a także coraz wyższe temperatury w miesiącach letnich skłaniają do montażu klimatyzacji w mieszkaniu czy domu. Jak przebiega proces montażu, ile trwa i jaki klimatyzator właściwie wybrać, by zaspokoił potrzeby mieszkańców?

Odpowiedni klimatyzator

Klimatyzatory są coraz popularniejszym w Polsce widokiem zarówno w biurach, jak i gospodarstwach domowych. Nic dziwnego – skutecznie obniżają temperaturę w pomieszczeniach, a nowinki technologiczne w nowoczesnych modelach są niezwykle użyteczne. Na rynku są dostępne klimatyzatory, które łączą się z Wi-Fi i można je ustawić będąc poza domem. Posiadają także filtry oczyszczające powietrze zimą. Aby były wydajne i służyły nam przez długie lata, muszą zostać zamontowane przez profesjonalną firmę. Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie urządzenie.

Aby wybrać odpowiedni klimatyzator, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Pierwszym z nich jest powierzchnia, która ma być chłodzona. Najczęściej przyjmuje się, że na każde 10 m2 przypada 1kW mocy chłodniczej. Musimy wziąć jednak także pod uwagę nasłonecznienie w ciągu dnia, czy w ścianach pokoju znajdują się gorące przewody kominowe lub czy znajdują się w nim szybko nagrzewające się urządzenia.

Na rynku znajdują się klimatyzatory Split i Multisplit – posiadają jedną jednostkę zewnętrzną i jedną (w modelu Split) lub wiele (w Multisplit) jednostek wewnątrz. Jeśli chcemy więc schłodzić kilka pomieszczeń, warto zdecydować się na ten drugi typ, aby oszczędzić miejsce na zewnątrz budynku.


Miejsce montażu klimatyzacji

Montując klimatyzację musimy uwzględnić, że jedna część znajdzie się na zewnątrz, a druga wewnątrz. W tym pierwszym przypadku weźmy pod uwagę, czy jednostka ma znaleźć się na ścianie, czy na podłodze np. tarasu czy balkonu. Jeśli mieszkamy w bloku, dowiedzmy się, jakie mamy możliwości i prawa.

Jednostka wewnętrzna powinna znaleźć się w miejscu, w którym będzie wyglądała estetycznie, strumień powietrza nie będzie skierowany bezpośrednio na przebywające tam osoby, a także w którym łatwo jest o dostęp do prądu. Najlepiej warto zaprosić przedstawicieli firmy, która będzie montowała klimatyzację, takich jak Instal Cold Janusza Zwierza i pokazać im pomieszczenia. Ustalą oni, które miejsce będzie najbardziej optymalne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Montaż klimatyzacji

Na zewnątrz budynku mocuje się wspornik, na którym później stawia się jednostkę zewnętrzną klimatyzatora. W ścianie wierci się na wylot otwór o średnicy około 7 cm. Przez niego przeprowadza się przewody freonowe, kable elektryczne i rurkę do skroplin, które łączą obie jednostki. Zostają one podwieszone. Otwór uszczelnia się, a z klimatyzację trzeba odpowietrzyć. Sprawdza się też jej szczelność. Cały proces trwa od 4 do nawet 10 godzin i zależy od skomplikowania instalacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz