Artykuł sponsorowany

Jak wygląda galwanizacja? Przewodnik firmy TBS Maciej Zaic

Jak wygląda galwanizacja? Przewodnik firmy TBS Maciej Zaic

Galwanizacja polega na elektrolitycznym pokryciu metalem materiału, zwykle również metalowego. Jest stosowana przede wszystkim dla uniknięcia korozji. Poza tym pozwala osiągnąć pożądane właściwości fizyczne danego materiału lub po prostu może mieć charakter dekoracyjny. Dzięki niej można osiągnąć powłokę, która jest szczelna, gładka i równomierna. Galwanizację przeprowadza się za pomocą wielu różnych metali, w zależności od docelowego efektu.

Proces galwanizacji

Wykonując galwanizację, z pewnością liczy się na trwały efekt. Aby to osiągnąć, należy dokładnie oczyścić wyrób, który ma zostać pokryty metalową powłoką. W przypadku dużych zanieczyszczeń warto wykonać np. piaskowanie. Konieczne jest także odtłuszczenie i wygładzenie materiału w pełni. Pokrywanie powłoką galwaniczną odbywa się poprzez zanurzenie w elektrolicie wyrobu, na którym ma się osadzić metal. Umieszcza się go w kąpieli galwanicznej. Podłączenie prądu elektrycznego sprawia, że jony osadzają się na jego powierzchni, tworząc powłokę. Jest ona tak cienka, że jej grubość wylicza się w nanometrach. Efekt końcowy jest znacznie lepszy, niż w przypadku zastosowania jakiegokolwiek innego sposobu pokrywania metalem.

W odpowiednim przeprowadzeniu galwanizacji ważne jest nie tylko oczyszczenie materiału, który zostanie jej poddany, ale również natężenie prądu. Powinno być ono różne w zależności od stosowanych w procesie metali. Odpowiednia gęstość i długość działania prądu to gwarancja, że wierzchnia warstwa materiału nie zostanie pokryta zbyt grubo lub nierównomiernie. Ważna jest również temperatura metalu tworzącego powłokę.

Cynowanie, cynkowanie

Zastosowanie do galwanizacji cynku jest powszechnym sposobem unikania korozji. Powłoki cynkowe są stosowane w produkowaniu wielu elementów elektrotechnicznych. Firma TBS Maciej Zaic z Kędzierzyna-Koźle poleca ten sposób obróbki ze względu na wysoką skuteczność w wydłużaniu żywotności materiałów. Galwaniczne powłoki cynkowe cieszą się popularnością w wielu dziedzinach, jak choćby w budownictwie czy przemyśle lotniczym. Tworzenie ich metodą ogniową tworzy znacznie grubszą warstwę, co może skutkować różnymi utrudnieniami, np. przy pokrywaniu lakierem. Cynk przedłuża żywotność stali, bo korodując wytwarza produkty, które spowalniają dalsze postępowanie tego procesu na reszcie materiału. Nawet jeśli powłoka stanie się nieszczelna, nie ma ryzyka wystąpienia korozji na całym elemencie.

Przedsiębiorstwo TBS specjalizuje się w pokrywaniu metali powłokami, a szczególnie w cynkowaniu ogniowym już od 2008 roku. Przez kilkanaście lat działalności na rynku zdobyła bogate doświadczenie. Firma oferuje kompleksowe usługi, takie jak antykorozyjne cynkowanie, obróbka metali oraz cynkowanie maszyn i niemetali. TBS oferuje także nietypowe rozwiązania projektowe, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Firma korzysta z wcześniej przygotowanych projektów i rysunków technicznych, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne wykonanie pomysłu. Klienci mogą pochodzić z różnych branż, w tym budowlanej, samochodowej oraz lotniczej.

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Szkolna 15
tel. 501 770 956
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz