Materiał Partnera

Jak wybrać okno do domu jednorodzinnego?

Jak wybrać okno do domu jednorodzinnego?

Stolarka okienno-drzwiowa to jeden z najbardziej kosztownych elementów wykończeniowych każdego budynku. To, jakie okna wybierzemy do domu zależy od wielu czynników. Dostępne na rynku są okna drewniane, wykonane z PCV, okna aluminiowe oraz systemy HS. Przed zakupem stolarki okiennej do domu warto przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania. Ważne, aby okno posiadało świadectwo badań, które określa jego parametry.

Jakie okna będą najlepsze?

Na dobre okna składa się wiele czynników. Warto wiedzieć, że decydując się na zakup stolarki okiennej do domu nie musimy wybierać do wszystkich pomieszczeń okien o takich samych parametrach. Można dobrać je indywidualnie do każdego z pomieszczeń uwzględniając częstotliwość ich użytkowania. Producenci proponują okna o tym samym wykończeniu, kolorze czy strukturze powierzchni, ale o różnych pakietach szybowych. Dobiera się je do rodzaju pomieszczenia – łazienka, kuchnia, salon czy piwnica, warunków jakie w nim panują, również nasłonecznienia czy obciążenia działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Okna spełniają funkcję wyciszającą, zatem przy wyborze okna do domy warto zwrócić uwagę na parametry, które pozwolą wyciszyć pomieszczenie. Co ważne odpowiednie zróżnicowanie okien oraz ich trafny dobór do każdego z pomieszczeń może znacznie obniżyć koszty ich zakupu, a później również eksploatacji.

Rodzaje okien

Do domów jednorodzinnych mamy do wyboru trzy rodzaje okien: okna tradycyjne, okna połaciowe i okna balkonowe. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one do siebie bardzo podobne. Różnią się jednak sposobem otwierania, wielkością i montażem.

Do najczęściej kupowanych okien należą okna PCV. Posiadają one świetne parametry techniczne, wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i substancje chemiczne. Charakteryzują się wyjątkową szczelnością i mogą posłużyć przez długie lata. Jeśli chodzi o rodzaje okien PCV, są one różne, co przekłada się na ich cenę. Najmniej zapłacimy za standardowe okno z białą ramą. Wielu producentów oferuje okna PCV z szybą antywłamaniową. Stanowi ona świetne zabezpieczenie przed ewentualnym włamanie, ale niestety tego typu okno kosztuje więcej niż model standardowy.  

Nie brakuje zwolenników okien drewnianych. Są one przyjazne dla środowiska, wytrzymało oraz stabilne. Zapewniają dobrą izolację cieplną, a w przypadku wystąpienia uszkodzeń można je bez trudu naprawić. Okna drewniane łatwo dopasować do aranżacji wnętrz dzięki dużemu wyborowi wzorów i kolorów.

Opracowanie:
Stary Toruń, Toruńska 27
tel. 501 548 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz