Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepszą wannę do łazienki?

Jak wybrać najlepszą wannę do łazienki?

Wanna to wyposażenie łazienki, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie relaksu. To idealne miejsce do urządzenia kąpieli z pianą, wykonania depilacji czy wyprania koca, który nie nadaje się do pralki. Wanna sprawdza się też, kiedy trzeba umyć małe dzieci. Wybór dostępnych na rynku modeli jest ogromny. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę i jaki typ wanny sprawdzi się w domu.

Wanna akrylowa, stalowa czy żeliwna?

Wanny oferuje każdy sklep z wyposażeniem łazienek, a także wiele tych z materiałami budowlanymi i remontowymi. Producenci oferują setki ich modeli. Wanny dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, ale też w urozmaiconej kolorystyce. Jedną z opcji, jaką trzeba rozważyć przy zakupie jest materiał, jaki wykorzystano do wykonania wanny. Zazwyczaj wybrać można żeliwo, stal lub lekki akryl. Niekiedy w sprzedaży dostępne są też produkty ze sztucznego marmuru, czyli tzw. konglomeratu. Są one kosztowne, ale bardzo trwałe i wyjątkowo pięknie prezentują się w łazience. Takie modele jednak wymagają odpowiedniej oprawy, czyli np. granitowych płytek na ścianach i podłodze. Firma Imex Top 32 Sp. z o.o. oferuje wanny z kompozytu pokryte specjalną emalią, dzięki czemu są białe i zarazem uniwersalne.

Co warto wiedzieć o wannach z różnych materiałów?

  • Wanny wykonane z żeliwa są bardzo wytrzymałe i będą świetnie funkcjonować przez kilkadziesiąt lat. Są też odporne na uszkodzenia, ale ich duży ciężar wymaga odpowiedniego podłoża. Emalia na powierzchni może ulegać odbijaniu, a wówczas metal koroduje. Wanny żeliwne dostępne są w ograniczonej liczbie kolorów i kształtów, ale w tej kategorii znajdą się również piękne modele stylowe. To produkty luksusowe i ponadczasowe, chociaż stosunkowo drogie.
  • Wanny stalowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz silne detergenty. Mogą być emaliowane na wiele różnych kolorów lub zachowywać naturalną postać. Pozwala na to odporność materiału na korozję. Stal jest lżejsza od żeliwa, ale też cieńsza, dlatego woda szybciej w niej stygnie. Wanny stalowe są też hałaśliwe i nie można przy nich instalować hydromasażu.
  • Wanny akrylowe należą do najlżejszych, ale też są najmniej wytrzymałe. Z drugiej strony ich niska cena sprawia, że mogą być bez problemu wymieniane co kilka lat. Łatwość formowania tworzyw sprawia też, że w tej kategorii można znaleźć najwięcej kształtów i rozmiarów wanien, także tych nietypowych – okrągłych, trójkątnych, nerkowatych itp. Modele z tworzyw są mało odporne na zarysowania, ale długo utrzymują ciepło wody. Łatwo też usunąć z nich wszelkie uszkodzenia za pomocą żywicy poliuretanowej.

Wybór wanny a kształt i sposób montażu

Poza materiałem, do istotnych cech wanien zalicza się też ich wielkość, kształt i sposób montażu. W przeszłości w łazienkach montowano głównie wanny przyścienne, a wodę do nich wyprowadzano wprost ze ściany. Obecnie dostępne są też wanny wolnostojące, które wymagają przygotowania specjalnej instalacji. Nie mogą one również być ustawiane przy ścianie ze względu na obłe kształty. Wśród oferowanych modeli dostępne są wanny narożne, okrągłe oraz przeznaczone do zabudowy. Można też wybierać opcje dodatkowe, jak hydromasaż, prysznic, podłokietniki, uchwyty do wstawania itp.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz