Artykuł sponsorowany

Jak wybrać idealne szafki laboratoryjne?

Jak wybrać idealne szafki laboratoryjne?

Laboratorium chemiczne nie może obyć się odpowiedniego umeblowania. Szafki laboratoryjne stanowią główny element wyposażenia takich placówek, służą zarówno do przechowywania materiałów, dokumentów oraz jako podstawa dla urządzeń laboratoryjnych. Czy da się wybrać szafki idealne? Tak, ale tylko do danego pomieszczenia – te które będą spisywać się w jednym laboratorium, mogą być niezbyt przydatne w innym. Oto kilka kwestii, które warto brać pod uwagę przed zakupem mebli.

Rodzaj szafek

Dostępne na rynku szafki laboratoryjne podzielić można na kilka kategorii:

  • Wiszące – montowane na ścianach, w znacznej odległości od poziomu podłogi
  • Podwieszane – montowane pod blatami laboratoryjnymi tak, by między ich spodem a podłogą znalazło się kilka-kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni
  • Stojące – umieszczane bezpośrednio na podłodze
  • Mobilne – wyposażone w kółka, dzięki którym mogą być dowolnie przesuwane
  • Specjalistyczne – wykonane z odpowiednich materiałów, w celu zabezpieczenia przechowywanych materiałów, np. przed wybuchem pożaru.

Każdy z powyższych rodzajów ma swoje zalety. Na przykład szafki podwieszane umożliwiają wykorzystanie przestrzeni pod blatem laboratoryjnym, ponadto pozwalają na bardzo łatwe sprzątanie podłogi, co – biorąc pod uwagę wymogi co do stanu higieny w laboratoriach – jest bardzo dużym atutem. Szafki mobilne z kolei pozwalają w bardzo łatwy sposób dostosować miejsce pracy do indywidualnych potrzeb osób zatrudnionych w laboratorium.

Rozmiary

Wymiary mebli laboratoryjnych powinny być ściśle uzależnione od wielkości samego laboratorium, w którym mają się znaleźć. Warto pamiętać, że pojemność mebli to nie wszystko – ważne jest równie to, w jaki sposób organizują nam one magazynowe obiekty. Właśnie ze względów organizacyjnych warto zastanowić się, czy zamiast jednej dużej szafki, nie kupić dwóch mniejszych, w których będziemy przechowywać przedmioty różnego rodzaju – oddzielnie próbki, oddzielnie dokumenty.

Wygląd

Kiedy myślimy o laboratorium, wyobrażamy sobie najczęściej sterylnie białe pomieszczenie. Wiele firm prowadzących prace laboratoryjne faktycznie stawia na biel i prostotę form. Nie każde laboratorium musi być tak wyglądać – udowodniono, że otaczające nas kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Zastąpienie jednolicie białych mebli szafkami z elementami w odcieniach czerwieni czy żółci może zaowocować zwiększoną produktywnością i kreatywnością laborantów.

Producent

Szafki laboratoryjne to meble, które powinny odznaczać się jakością wykonania – od tego zależy ich trwałość i odporność na warunki panujące w laboratorium, a także funkcjonalność i komfort korzystania z nich. Dlatego warto wybierać szafki od sprawdzonych producentów, takich jak firma DCD Habitat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz