Materiał Partnera

Jak wybrać drukarkę wielkoformatową – cechy drukarek

Jak wybrać drukarkę wielkoformatową – cechy drukarek

Druk wielkoformatowy znajduje zastosowanie nie tylko w reklamie. Dzięki specjalistycznym maszynom można produkować nowoczesne cyfrowe obrazy, fototapety, kalendarze ścienne, papierowe i foliowe elementy dekoracyjne oraz wiele innych produktów. Dostępność tych urządzeń na rynku jest bardzo duża, dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga poznania ich cech, parametrów i możliwości.

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna?

Pierwsze drukarki, jakie pojawiły się na rynku wiele lat temu, umożliwiały wykonywanie jedynie czarno-białych wydruków. Obecnie urządzenia kolorowe są uważane za nowocześniejsze i stwarzające więcej możliwości. W rzeczywistości jednak nie zawsze są one niezbędne. Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od jego przeznaczenia. Drukarka wielkoformatowa kolorowa ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwości techniczne jest znacznie droższa nie tylko przy zakupie, ale również w eksploatacji. W firmach, które wykonują projekty architektoniczne, plany czy rysunki techniczne przeważnie są wykonywane wydruki czarno-białe. Dlatego zakup tańszego modelu monochromatycznego jest tam lepszym rozwiązaniem. Warto też zwrócić uwagę na obsługiwane przez niego typy nośników. Do podstawowych zaliczają się papier, kalka techniczna i folie.

Parametry techniczne i wydajność

Jako nowoczesne urządzenia techniczne, drukarki wielkoformatowe charakteryzują się określonymi parametrami pracy i konstrukcyjnymi. Mają one duże znaczenie w przypadku wyboru modelu do firmy o określonym zapotrzebowaniu na wydruki. Firma Plotserwis sp. j. oferuje zarówno maszyny do drukowania materiałów o powierzchni do 40 m2, jak i do 160 m2. Rozmaita jest też prędkość wydruku oraz liczba obsługiwanych kolorów. Wśród najistotniejszych cech urządzeń, na które watro zwarcic uwagę znajdują się:

  • technologia druku – solventowa, UV,
  • liczba głowic,
  • pojemność zbiorników,
  • maksymalna wielkość formatów wydruku,
  • obsługiwanie formatów niestandardowych,
  • typy wykorzystywanych mediów – papier, folie PCV, tkaniny, siatka mesh, płótno canvas, frontlit i inne,
  • prędkość wydruku – zazwyczaj określana w m2/h,
  • żywotność.

Komunikacja i pamięć wbudowana

Drukowanie wielkoformatowe, podobnie jak to realizowane przy pomocy drukarek domowych, wymaga wcześniejszego buforowania danych przez system. Do tego celu jest przeznaczona pamięć wbudowana drukarki. Jej pojemność ma bardzo duże znaczenie w kontekście wielkości plików, z których są wykonywane wydruki. Im bardziej skomplikowane grafiki i mniej skompresowane formaty plików, tym więcej zajmują miejsca. Zbyt mała pamięć uniemożliwi wówczas płynne drukowanie i spowoduje zatrzymanie pracy urządzenia przed ukończeniem wydruku.

Ważną cechą drukarek wielkoformatowych jest też komunikacja. Dzięki funkcji WiFi można np. sterować pracą urządzenia przy pomocy smartfonu czy tabletu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz