Artykuł sponsorowany

Jak wybrać drewno do kominka? Poradnik firmy Drewland

Jak wybrać drewno do kominka? Poradnik firmy Drewland

Wybór drewna kominkowego jest na rynku ogromny. Liściaste czy iglaste? Dąb, brzoza, jesion, a może buk albo grab? Co jest ważniejsze: sezonowanie, gęstość czy kaloryczność? Co pali się najlepiej, a co najdłużej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna do kominka? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają specjaliści z firmy Drewland.

Liście czy igły?

Zasadniczo do opalania kominka używa się drzew liściastych, ponieważ nie mają tyle żywicy co iglaki. Spalana żywica zaczyna strzelać i tworzyć tłuste plamy, a chyba każdy, kto kiedykolwiek miał z nią do czynienia, wie, jak trudno jest ją usunąć. Ponadto drzewo liściaste generuje mniej dymu i pali się równiej. Oczywiście można zdecydować się na palenie gatunkiem iglastym, ale trzeba się liczyć z tym, że konserwacja oraz dbanie o czystość kominka będzie wtedy zajmowała więcej czasu. Iglaki wydzielają też zazwyczaj mniej ciepła niż gatunki liściaste.

Ostatecznie wybór powinien zależeć od preferencji użytkownika oraz od okazjonalności korzystania z kominka. Warto jednak pamiętać, żeby używać tylko suchego drewna, ponieważ mokre może powodować problemy ze spalaniem oraz generować większą ilość sadzy. Firma Drewland oferuje drewno opałowe i kominkowe na terenie Wielkopolski. Znajdująca się w asortymencie sosna łupana o długościach około 30 cm idealnie nadaje się do rozpałki w piecu. Cena za metr przestrzenny układany wynosi 250zł. Drewno dębowe jest również dostępne, a cena za metr przestrzenny układany to 450zł. Drewno jest bardzo dobrej jakości, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie w kominku.

Suche, twarde i gęste

Jak już wspomnieliśmy, drzewo, które wybierzemy, powinno być suche. Bal tuż po ścięciu charakteryzuje się dużą zawartością wody, a co za tym idzie, porąbany i wrzucony do ognia słabo się pali i wydziela mnóstwo dymu. Z tego powodu dobrze jest dać mu czas na wyschnięcie, czasem kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy. Nazywa się to sezonowaniem. Zakupione drzewo kominkowe powinniśmy więc przechowywać w drewutni, która posiada zadaszenie, żeby dodatkowo nie narażać go na działanie np. deszczu czy śniegu, co znacząco wydłużyłoby proces oddawania wody.

Warto też postawić na zakup drewna kominkowego, które jest twarde i ma wysoką gęstość oraz kaloryczność, przez co daje więcej ciepła i wolnej się spala. Dobrą opcją będzie dąb. Kupując np. topolę czy chociażby popularną brzozę będziemy musieli dorzucać do kominka częściej i zużyć jej więcej, żeby uzyskać taki sam efekt. Do przechowywania lżejszego drzewa będzie też potrzeba więcej miejsca.

Gdzie kupimy drewno kominkowe?

Drewland to firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości drewna kominkowego. Została założona w 2019 roku przez Sandrę Korzeniewską i mieści się w Suchej, w województwie wielkopolskim. Jej działalność skupia się na dostarczaniu klientom produktów najwyższej jakości. W ofercie Drewland, można znaleźć wiele gatunków, między innymi: sosnę, olchę, wiąz, dąb, klon, jawor, jesion, akację, buk oraz grab. Pracownicy firmy pomogą w wyborze najodpowiedniejszego rodzaju drewna. Wskażą idealne drewno do palenia w piecu, kominku oraz na potrzeby wędzarnicze. Drewland dostarcza zakupione drewno pod wskazany adres do 50km - koszt dostawy jest ustalany indywidualnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz