Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz do domu?

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz do domu?

Jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych dotykającą wielu Polaków jest nadciśnienie tętnicze. Według statystyk może się z nim zmagać nawet 10 milionów osób w naszym kraju, a część z nich nie wie nawet, że choruje. Dolegliwości tej nie wolno jednak lekceważyć – jeśli nie jest leczona, może nieść bardzo poważne konsekwencje. Skutkiem nadciśnienia są między innymi zawały serca, udary mózgu czy niewydolność serca. Jednym z najlepszych działań profilaktycznych przeciwko tej chorobie są regularne pomiary ciśnienia. Jak wybrać dobry ciśnieniomierz do domu?

Wygodne ciśnieniomierze domowe

W placówkach medycznych wciąż można spotkać ciśnieniomierze z ręcznie pompowanymi mankietami, pod którymi lekarze zamieszczają końcówkę stetoskopu i mierzą ciśnienie za pomocą słuchawek. Choć jest to niewątpliwie skuteczny  i dokładny sprzęt medyczny, trudno wyobrazić sobie używanie go na co dzień w warunkach domowych. W ofercie sklepu Sezam w Gdańsku znajdują się różnego typu ciśnieniomierze elektroniczne, których obsługa nie powinna sprawiać nikomu problemu. Nie wymagają stosowania słuchawek lekarskich, a wynik zostaje pokazany na wyświetlaczu. Niektóre urządzenia mają nawet funkcję zapisywania pomiarów, co ułatwia kontrolowanie ciśnienia i szybkie wykrycie nieprawidłowości.

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?

Wygodne urządzenia do mierzenia ciśnienia w domu dzielą się na różne typy ze względu na miejsce wykonywania pomiaru. Wyróżnia się przede wszystkim ciśnieniomierze nadgarstkowe i ciśnieniomierze naramienne. Pierwszy rodzaj sprzętu medycznego jest bardzo wygodny i poręczny oraz zajmuje mało miejsca. Mankiet urządzenia umieszcza się na nadgarstku. Niestety uzyskane dzięki niemu wyniki mogą być niedokładne ze względu na możliwość występowania zaburzeń w krążeniu kończyn. W ciśnieniomierzu naramiennym mankiet zakłada się około 2-3 centymetrów powyżej zgięcia łokciowego. Choć jest większy i mniej poręczny niż nadgarstkowy, daje znacznie dokładniejsze pomiary, co jest bardzo ważne w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.

Ciśnieniomierze można też podzielić ze względu na udział pacjenta w wykonywaniu pomiaru. Urządzenia półautomatyczne wymagają odpowiedniego założenia mankietu i samodzielnego napompowania go. O wiele wygodniejsze są ciśnieniomierze automatyczne – wystarczy dobrze umiejscowić mankiet i wcisnąć guzik na urządzeniu, które samo wykona resztę badania. Warto pamiętać, że utrzymująca się wysoka wartość ciśnienia jest niepokojącym objawem wymagającym konsultacji lekarskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz