Materiał Partnera

Jak wybrać dobre menu weselne?

Jak wybrać dobre menu weselne?

Weselne menu to, obok muzyki, jeden z ważniejszych elementów całego wydarzenia, a dla niektórych nawet najważniejszy. Jego ustalanie bywa bardzo stresujące, ponieważ od rodzaju i smaku potraw w dużej mierze zależy, czy goście będą dobrze się bawić. Podpowiadamy czym kierować się, aby dobrze wybrać weselne menu.

Im więcej, tym lepiej?

Współczesne wesela, nawet te najbardziej tradycyjne, znacznie różnią się od tych, które wyprawiane były kilkanaście lat temu. Wówczas w dobrym tonie było przygotowywanie jak największej ilości potraw – suto zastawione stoły świadczyły nie tyle o majętności organizatorów imprezy, jak o serdeczności i gościnie. Teraz powoli rezygnuje się z podejścia zakładającego, że im większa ilość jedzenia, tym lepiej. Zamiast tego coraz częściej stawia się na jakość i oryginalność serwowanych potraw.

-Weselne menu to temat problematyczny, który w wielu rodzinach doprowadza do sprzeczek, a nawet awantur. Każda strona ma swoją wizję idealnego jadłospisu weselnego. Do tego dochodzą obawy, że goście nie będą zadowoleni z wybranych potraw. Warto więc decydować się na sprawdzone sale weselne lub hotelowe restauracje, które mają doświadczenie w przygotowywaniu weselnych menu – radzi nasz rozmówca reprezentujący Hotel Royal.

Kluczem do sukcesu przy ustalaniu weselnego jadłospisu jest odpowiednie zaplanowanie ilości posiłków i odstępów czasowych między ich podawaniem. Standardowo przyjęło się serwowanie 4 do 5 dań ciepłych. Poza nimi konieczne jest zapewnienie różnorodnych przystawek, przekąsek, ciast oraz owoców. Warto zadbać także o gości, którzy nie jedzą mięsa i w menu zawrzeć dania wegetariańskie, a także tych borykających się z nietolerancjami pokarmowymi (np. na gluten i laktozę).

Alkohol to podstawa

Nie da się ukryć, że na polskich weselach obowiązkową pozycją na liście napojów są zawsze wszelkiego rodzaju alkohole. Choć tradycyjnie na stołach stawia się wódkę, to warto zapewnić też inne trunki, aby każdy z gości znalazł coś dla siebie. Barek wyposażyć można więc w wino, likiery, nalewki domowej roboty lub inne ulubione alkohole, które będą pasować do podawanych dań. Zabraknąć nie może także szampana, którym wznoszone będą toasty za zdrowie i szczęście, zarówno Państwa Młodych, jak i ich gości.

Różnorodność i oryginalność zawsze w cenie

Dobre wrażenie na gościach zawsze robi urozmaicenie weselnego menu. Pewne pozycje podawane są bowiem na wszystkich tego rodzaju imprezach, toteż warto zaserwować coś, co zostanie zauważone i zapamiętane. Coraz częściej zaleca się przygotowywanie kilku rodzajów potraw, , aby goście mieli możliwość wyboru tej, która bardziej przypadnie im do gustu.

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie jadłospisu może być osobne stanowisko z przekąskami, które będzie idealnie wpisywać się w styl organizowanego wydarzenia. Może być to więc tzw. wiejski stół z pajdami chleba ze smalcem, kiełbasami i wędlinami, jak również fontanna czekoladowa lub stolik ze słodkimi babeczkami. Wszystko zależy od inwencji twórczej i upodobań Młodej Pary.

Nie wszystkim da się dogodzić

Podczas ustalania menu weselnego nie można dać się zwariować – niestety, trzeba być przygotowanym na to, że dokonane wybory nie każdemu przypadną do gustu. Nie należy jednak się tym zbytnio przejmować. W końcu jedzenie ma umilić gościom świętowanie tego ważnego wydarzenia, jakim jest ślub dwojga kochających się osób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz