Artykuł sponsorowany

Jak wybierać byliny do skalniaka?

Jak wybierać byliny do skalniaka?

Skalniaki to popularna forma dekoracji ogrodów, przywodząca na myśl dzikie tereny górskie. Na tego typu kompozycje składają się różne formy odłamków skalnych oraz roślinność charakterystyczna dla górzystych krajobrazów. Wybór najczęściej pada tu na różnego rodzaju byliny. Dlaczego warto brać je pod uwagę przy budowie skalniaka i czym się kierować przy ich wyborze?

Byliny na skalniak co warto wiedzieć?

Byliny idealnie sprawdzają się w charakterze roślin na skalniaki. Dlaczego?

Ponieważ są to rośliny wieloletnie, żyjące w jednym miejscu dłużej niż dwa lata. - Mówi przedstawiciel Centrum Ogrodniczego Ogród Śląski. - Kwitną w różnych okresach roku, najczęściej wiosną, często zachowują również estetycznie wyglądające zimozielone liście. Do zalet bylin jako roślin na skalniaki należy również fakt, iż są one niewysokie, o zwartym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Będą zatem stanowiły idealne uzupełnienie kompozycji, której nie zdominują poprzez zbyt duże rozmiary czy intensywny rozrost.

Najważniejszym kryterium wyboru bylin na skalniak są jednak warunki ich uprawy. Podstawowym problemem skalniaków z punktu widzenia uprawy roślin są trudne warunki obejmujące suchą glebę, a często także duże nasłonecznienie. Oprócz tego przy projektowaniu ogrodów skalnych warto zwrócić uwagę na kwasowość oraz charakter gleby, a także na to, w jaki sposób wpłyną na nią umieszczone na skalniaku kamienie i skały. W takich miejscach często mamy do czynienia z glebą ubogą. Z tego względu do tego typu kompozycji warto wybierać gatunki o dużej odporności, a także takie, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Gatunki bylin idealne na skalniak

Jakie dokładnie byliny polecane są do zagospodarowania skalniaka? Doskonale sprawdzą się tutaj gatunki odporne na trudne warunki, a przy tym pięknie kwitnące, które będą stanowiły prawdziwą ozdobę skalniaka. Zaliczyć można do nich m. in. gęsiówkę, smagliczkę, płomyki szydlaste czy żagwin. Oprócz tego w skalnej kompozycji dobrze będą się prezentowały dzwonki, macierzanki, naradki czy też goździki. Warto również pamiętać o rojnikach i rozchodnikach. Ciekawym rozwiązaniem będą też rośliny uprawiane bezpośrednio na kamieniach, np. w szczelinach wapiennych skał, takie jak lewizje czy skalnice.

Jak pielęgnować byliny?

Fakt, iż na skalniaki wybieramy trwałe rośliny wieloletnie nie oznacza, że nie będą one wymagały pielęgnacji. Warto pamiętać o wzbogacaniu gleby skalniaka za pomocą specjalnych nawozów. Równie ważne jest również regularne przycinanie i oczyszczanie roślin. Z bylin usuwamy obumarłe  i przekwitłe części i ewentualnie spryskujemy je środkami przeciwko rozwojowi chorób i szkodników. Zadbane byliny staną się wieloletnią ozdobą każdego skalniaka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz