Artykuł sponsorowany

Jak właściwie wybrać odzież BHP?

Jak właściwie wybrać odzież BHP?

Istnieje wiele zawodów, w których noszenie odpowiednich ubrań jest niezbędne ze względów prawnych i funkcjonalnych. Charakteryzują się one szczególnymi właściwościami, które mają zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy. Aby dobrze dopasować taki zestaw do pracownika, warto znać ogólną charakterystykę odzieży BHP. Co zatem należy wiedzieć, aby dokonać trafnego wyboru?

Podział i uwarunkowania prawne

Zgodnie z art. 2377 § 1 K.p., pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach. W tym miejscu następuje podział na dwie kategorie - odzież ochronną i odzież roboczą. Pierwsza z nich ma za zadanie zapewnić ochronę pracownika przed wszelkiego rodzaju czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, fizycznymi czy atmosferycznymi, mogącymi spowodować uraz lub śmierć. W zależności od rodzaju, taka odzież może chronić przed jednym lub kilkoma zagrożeniami jednocześnie. Odzież robocza przeznaczona jest do kontaktu z substancjami brudzącymi, ale nieszkodliwymi dla zdrowia. Stosowana wszędzie tam, gdzie ubrania są narażone na szybkie zużywanie i niszczenie, lub gdzie charakter pracy wymaga szczególnej czystości wytworzonego produktu.



Odzież odpowiednio dostosowana do pracy

Wybierając dla swoich pracowników ubrania i artykuły BHP, warto zdać się na fachowców. Eksperci z firmy Supodex, specjalizującej się właśnie w sprzedaży tego typu produktów, z pewnością podzielą się wiedzą na ten temat. Kupując odzież pracowniczą, należy zwrócić uwagę na trzy aspekty: krój, tkaninę oraz gramaturę. Pierwszy z nich to wybór między ubraniem w stylu szwedzkim, kombinezonem lub tradycyjnym - dwuczęściowym. Istotniejszy jest jednak wybór tkaniny, ponieważ to ona decyduje o właściwościach produktu. W miejscach, gdzie nie ma styczności z agresywnymi środkami, a pracownicy są narażeni na wysiłek, dobrze sprawdzają się ubrania bawełniane. Mają niezłe właściwości termoaktywne i nie uczulają. Są odpowiednie do prac ogólnych i hal produkcyjnych. Elanobawełna lub jej mieszanka z poliestrem bądź poliamidem sprawia, że ubranie zachowuje cechy bawełny, a ponadto pozwala z większą łatwością usunąć zabrudzenia. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie kontakt ze smarami, farbami i olejami jest znaczny. W miejscach, w których występuje duży kontakt z wodą lub substancjami oleistymi, dobrze sprawdzą się ubrania z tkaniny Beaver lub poliestrowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży