Materiał Partnera

Jak we właściwy sposób oświetlić nasz salon

Jak we właściwy sposób oświetlić nasz salon

Lampy w naszym domu to nie tylko obowiązkowy element na długie wieczory, ale też fantastyczny sposób na ozdobienie pomieszczenia. Warto też za pomocą światła wyznaczyć odpowiednie strefy, gdzie moc żarówek będzie dostosowana do funkcji oświetlanego obszaru. Mocne światło nada się do pracy, by pobudzić nasz mózg do działania. Słabsze, w kąciku z telewizorem, gdzie mamy się uspokoić i wyciszyć. Sam żyrandol nie wystarczy, energooszczędne żarówki nie wszędzie się sprawdzą.

Jak wyznaczyć strefy użytkowe w pokoju

Przed zakupem lamp, zastanowić się trzeba, jakie pasują do wnętrza naszego mieszkania. Warto zajrzeć do działu oświetlenia w sklepie internetowym Mawimeble. Przepiękne kryształowe żyrandole, nijak sprawdzą się w niskim wnętrzu a jeden typ oświetlenia będzie nieekonomiczny i niewystarczający.

Jedno górne źródło światła sprawdzi się nad stołem, nie może być jednak jedynym, bo nie dość, że będzie raziło w oczy to jeszcze reszta pomieszczenia będzie niedoświetlona. Wyznaczmy sobie dodatkowe strefy oświetlone lampami stojącymi, kącik do czytania, podobnie doświetl biurko, czy inny kącik roboczy. Przy kanapie warto mieć lampę z kloszem, nie będzie na nas padał bezpośredni snop światła a spokojnie zajrzymy do gazety, czy zobaczymy funkcje na pilocie.

Jaka barwa światła do danej strefy

Intensywne światło warto umieścić w miejscu, gdzie pracujemy. Pobudzi nasz organizm do działania. Powinien wynosić około 4000 K. Delikatne dajmy w strefie relaksu. To o tysiąc K mniej. Im więcej K ma żarówka, tym kolor jest bardziej zimny, jakby niebieski. Zazwyczaj lepiej czujemy się w cieplejszym oświetleniu, nasze oczy lepiej na nie reagują.

Moda na małe punktowe lampki w suficie minęła, chcemy jednak, by oświetlenie nie nadszarpnęło naszego domowego budżetu. Stosujmy oczywiście te energooszczędne, ale nie wszędzie i nie takie same. Jest naprawdę duży wybór:

  • tradycyjne żarówki, ze względu na zakaz używania nawet 60 W, najlepiej sprawdzą się w dużych żyrandolach, gdzie można wkręcić ich kilka, z zastrzeżeniem, że nie jest to główne źródło światła w pomieszczeniu,
  • żarówki halogenowe, zużywają nawet do 45 procent mniej prądy od żarówek tradycyjnych i świecą dwa razy dłużej. Nie każdy lubi jednak ich barwę.
  • świetlówki kompaktowe, bardzo popularne, choć pełną jasność świecenia uzyskują po około dwóch sekundach. Nie nadają się więc do pomieszczeń, w których często świecimy i gasimy światło. Niemniej zaoszczędzimy nawet do 80% prądu.
  • diody LED, bardzo żywotne, mogą nam posłużyć nawet 5 lat. Są jednak drogą inwestycją. Wybór ledów jest jednak tak duży, że z pewnością uda się dostosować ich moc do naszych potrzeb. Nie wszędzie musimy je zakładać, najlepiej wybrać lampy najczęściej używane.

Opracowanie:
Wschowa, Moniuszki 23
tel. 883 775 771
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz