Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odszkodowanie za poślizgnięcie się, potknięcia na drodze publicznej?

Jak uzyskać odszkodowanie za poślizgnięcie się, potknięcia na drodze publicznej?

Potknięcia i poślizgnięcia nie należą do rzadkości, zwłaszcza w okresie przygruntowych przymrozków, opadów śniegu, kiedy chodniki pokryte są błotem pośniegowym, śniegiem, lodem. Upadek może zdarzyć się każdemu z nas. W jego wyniku doznajemy czasem poważnego urazu ciała. Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za tzw. uszczerbek na zdrowiu? Od kogo powinniśmy go otrzymać?

Sprawa dochodzenia swoich praw w przypadku potknięć i poślizgnięć na drogach publicznych, zwykle nie jest prostą sprawą. Wynika to z faktu, iż problematyczne bywa ustalenie, na kim spoczywała odpowiedzialność utrzymania należytego stanu chodnika.

Kto powinien dbać o stan chodników, czy zawsze zarządca drogi?

Upadki zwykle zdarzają się na chodnikach w drodze do pracy, do szkoły, na zakupy. Według obowiązującego prawa za stan drogi publicznej odpowiada, co do zasady zarządca drogi. To na nim spoczywa obowiązek:

  • Utrzymania nawierzchni, chodników i obiektów inżynierskich,

  • Urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą,

  • Koordynacji robót w pasie drogowym,

  • Przeprowadzenia okresowych kontroli stanu dróg i obiektów mostowych,

  • Wykonywania robót interwencyjnych,

  • Wykonywania robót utrzymaniowych i zabezpieczających,

  • Przeciwdziałania niszczeniu dróg przez ich użytkowników.

Nie jest to jednak sprawa tak jednoznaczna, jakby się nam wydawało. W przypadku chodników przylegających do danej nieruchomości, za ich należyty stan, czystość odpowiada właściciel nieruchomości przyległej, a zarządca drogi jedynie usuwa zanieczyszczenia uprzątnięte przez właścicieli nieruchomości.

Odpowiedzialność na zasadzie winy

Gdy przytrafi nam się upadek, skręcenie kostki w wyniku poślizgnięcia na nieoczyszczonym chodniku, aby móc uzyskać:

  • Zwrot kosztów leczenia,

  • Wypłatę odszkodowania za utracony zarobek,

  • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,

trzeba udowodnić podmiotowi, odpowiedzialnemu prawnie za utrzymanie czystości na danym terenie, winę. Odpowiedzialność na zasadzie winy jest o tyle skomplikowana, że poza samym faktem doznanej szkody, należy koniecznie wykazać zaniedbania (winę) osób odpowiedzialnych za porządek na chodnikach. Spełnienie tylko jednego z tych warunków, nie daje roszczenia odszkodowawczego w przypadku wypadku na ulicy.

Warto zatem, w przypadku wystąpienia tego typu zdarzenia losowego udać się do zaufanej kancelarii odszkodowawczej, która pomoże nam zebrać właściwe materiały dowodowe, które są niezbędne w procesie odszkodowawczym. Przykładem kancelarii, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych i zdarzeń losowych jest Kancelaria Odszkodowawcza Śląsk KOŚ.

Jak udowodnić winę w przypadku upadku na ulicy bądź chodniku?

Podstawą każdego postępowania w przypadku świadczeń odszkodowawczych jest udowodnienie winy. Aby tego dokonać, należy zebrać odpowiednie dowody dotyczące okoliczności zdarzenia. Najlepiej zrobić to przy pomocy doświadczonej kancelarii, gdyż dokumentacja powypadkowa nie należy do najprostszych. W sprawie szkody w wyniku poślizgnięcia się muszą być zebrane w formie:

  • Szkicu miejsca zdarzenia,

  • Zdjęcia miejsca zdarzenia,

  • Oświadczenia poszkodowanego o przyczynach wypadku,

  • Oświadczenia świadków o przyczynach wypadku.
W przypadku gdy podczas upadku, nie było żadnych świadków naocznych, warto w miarę możliwości wezwać Policję lub Straż Miejską, aby sporządziła na tę okoliczność stosowny protokół. Notatka ze zdarzenia sporządzona przez właściwy organ, będzie dowodem potwierdzającym miejsce zdarzenia, przyczyny wypadku oraz stan nawierzchni, na którym doszło do upadku przez osobę poszkodowaną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz