Materiał Partnera

Jak utrzymać silnik samochodu w dobrym stanie

Jak utrzymać silnik samochodu w dobrym stanie

Silnik samochodu jest podstawowym elementem w naszym pojeździe, tak naprawdę jest to zarówno serce, jak i mózg całej maszyny, bez którego nic nie ma prawa funkcjonować. Niesprawny silnik to niesprawna elektronika, oraz samochód uziemiony w jednym miejscu. W dzisiejszych czasach często zapominamy o odpowiedniej konserwacji i użytkowaniu silnika samochodowego, dlatego warto zapoznać się z kilkoma poradami, które mogą pomóc utrzymać silnik w dobrym stanie.

Odpowiedni olej

Na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że bardzo duże znaczenie ma wybór oleju silnikowego, który zostanie wlany do naszej jednostki napędowej. Nigdy nie możemy zapominać o tym, że dobry olej renomowanej marki może pomóc nam sprawić, żeby silnik pozostał w jak najlepszym stanie na jak najdłuższy czas. Równie ważne jak odpowiedni olej silnikowy, jest dbanie o to, aby zawsze w pojemniku znajdowała się jego odpowiednia ilość, choć warto też takie aspekty, jak wymiana filtru oleju, bez którego silnik bardzo szybko może zostać uszkodzony. Zawsze sprawdzaj instrukcję swojego samochodu, możesz zrobić to bez trudu w internecie, ponieważ tam dokładnie opisano jaki olej będzie najbardziej odpowiedni do naszego silnika. Nigdy nie popełniaj też takich błędów jak mieszanie różnych olejów silnikowych! Wymieniaj olej minimum raz na rok, lub też na kilkanaście tysięcy kilometrów, choć szczegóły tych wymogów również powinieneś znaleźć w instrukcji samochodu.

Paliwo

Podobnie jak dobrej jakości olej, odpowiednie paliwo potrafi nie tylko zwiększyć osiągi naszego auta, ale ma też bardzo pozytywny wpływ na jego żywotność. Trzeba wspomnieć o tym, że te najnowocześniejsze silniki są bardzo wrażliwe jeżeli chodzi o jakość paliwa, które jest im dostarczane, dlatego też nie powinniśmy wybierać podejrzanie tanich stacji, oraz tankować u znajomego znajomego, ponieważ w takich miejscach zarówno pochodzenie, jak i jakość paliwa podlega sporym wątpliwościom.

Przed jazdą

Przed rozpoczęciem ostrej jazdy naszym samochodem powinniśmy poczekać kilka minut, czy też kilka kilometrów, aż silnik się rozgrzeje do odpowiednich temperatur, w przeciwnym razie możemy bardzo łatwo go uszkodzić z uwagi na brak smaru doprowadzonego do odpowiednich elementów, z uwagi na to, że wszystkie pompy nie zdążyły się jeszcze odpowiednio rozruszać.

Po jeździe

Po jeździe sytuacja ma się analogicznie, tylko nie powinieneś rozgrzewać silnika przed jego wyłączeniem, a odpowiednio go schłodzić, czyli odczekać chwilkę zanim całkiem się go wyłączy. Wyłączony silnik nie jest w stanie się schłodzić, a po prostu pozostanie w bardzo wysokiej temperaturze przez dłuższy czas, aż nie schłodzi go temperatura znajdująca się na dworze.

Jeżeli z naszym samochodem dzieją się złe rzeczy, na samym początku powinniśmy pojechać do mechanika, takiego jak Moto-Grucha Maciej Gruszka, którego specjalizacją jest serwis silników.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Wodna 55
tel. 790 600 556
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz