Jak usunąć diastemę?

Jak usunąć diastemę?

Jedni uważają diastemę za powód do wstydu, inni uznają za swój znak rozpoznawczy. Jeśli szpara nie jest zbyt duża i nie przeszkadza w mówieniu, może wyglądać naprawdę uroczo, dzięki czemu osoby z diastemą wyróżniają się z tłumu. Dowiedz się, kiedy przerwa między jedynkami uznawana jest za wadę i trzeba ją koniecznie usunąć. Poznaj skuteczne sposoby pozbycia się diastemy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest diastema?

Diastema jest to przerwa między górnymi jedynkami. Nie w każdym przypadku mamy do czynienia z wadą zgryzu. Czasem jest to jedynie charakterystyczna cecha uzębienia danej osoby, tylko przez niektórych postrzegana jako defekt estetyczny.

Diastemę uznaje się za wadę dopiero wtedy, gdy szpara jest większa niż 2 mm i wtedy niezbędne jest leczenie. Powodem przemawiającym za usunięciem diastemy są również kłopoty z wyraźną mową. Przerwa może przyczynić się do seplenienia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Dentyści rozróżniają kilka rodzajów diastemy. Diastemę równoległą, jaka sama nazwa wskazuje, wyróżnia równoległe ustawienie jedynek. Z kolei diastema zbieżna dotyczy osób, u których dolne końcówki zębów są skierowanie do siebie. W przypadku odwrotnym, czyli skierowania górnych końcówek od siebie, mówi się o diastemie rozbieżnej.

Co oznacza szpara między zębami? Przyczyny diastemy

Przyczyny diastemy mogą być różne. Dentyści diagnozują diastemę prawdziwą, gdy dochodzi do przerostu wędzidełka wargi górnej. Jeśli pacjent nie ma bocznych siekaczy lub są one zbyt małe, wówczas mówi się o diastemie rzekomej. Co ciekawe, diastema rzekoma dotyczy również sytuacji, gdy pacjent ma jeszcze dodatkowe zęby.

Z kolei diastema fizjologiczna dotyczy dzieci w wieku 7-9 lat i zwykle zanika po wyrośnięciu siekaczy. Przerwa między jedynkami może pojawić się również u malutkiego dziecka, ale nie ma wtedy powodów do niepokoju, ponieważ zwykle jest to przejściowy problem.

Jak zlikwidować diastemę?

W zależności od przyczyny istnieje kilka sposobów na skuteczne leczenie diastemy.

Implanty lub ekstrakcja

W przypadku diastemy rzekomej, gdy pacjentowi brakuje „dwójek”, dentysta zwykle rekomenduje implanty. Jeśli z kolei występuje dodatkowy ząb, należy go usunąć. Po ekstrakcji stosuje się płytę akrylową ze sprężynkami, które zakłada się w celu zsunięcia jedynek.

Aparat ortodontyczny

Stały aparat ortodontyczny może okazać się skuteczny w przypadku diastemy zbieżnej. W tym przypadku niezbędna jest cierpliwość. Czas noszenia trwa od kilku miesięcy do roku. W diastemie rozbieżnej polecany jest aparat ruchomy. U pacjentów z diastemą prawdziwą w pierwszej kolejności należy podciąć wędzidełko, a dopiero później założyć aparat. Czasami wcześniej należy wykonać ekstrakcję. Bezwzględnie przed nałożeniem aparatu trzeba wyleczyć wszystkie ubytki.

Licówki

Osoby, które nie są przekonane do aparatu ortodontycznego i nie chcą czekać kilku miesięcy na efekt, mogą skorzystać z innej opcji i zdecydować się na licówki. Licówki są to cienkie płytki wykonane z porcelany. Przytwierdza się je na zęby, które wcześniej muszą zostać wyszlifowane. Licówki to trwałe rozwiązanie na kilkanaście lat.

Bonding

Osoby, które poszukują innowacyjnych rozwiązań, powinny pomyśleć o tak zwanym bondingu. Zabieg staje się coraz bardziej popularny. Jest szybki i polega na zastosowaniu kompozytu, który tuszuje niechcianą przerwę. Przypomina zakładanie plomby. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz