Materiał Partnera

Jak urządzić magazyn? Porady i sugestie

Jak urządzić magazyn? Porady i sugestie

Trudno szukać jednej odpowiedzi na pytanie, jak urządzić magazyn. Najczęściej układ powierzchni, który mamy do dyspozycji jest narzucony przez zastane budownictwo. Należy wykorzystać przestrzeń maksymalnie efektywnie. Urządzanie magazyny należy zacząć od wykonania układu planimetrycznego, czyli projektu zakładającego rozmieszczenie poszczególnych sekcji w magazynie.

Im więcej pracy włoży się w projekt i przemyślenie funkcjonalności magazynu, tym lepiej będzie on służył później bez reorganizacji. Efektywność pracy magazynu to brak strat, a tym samym zysk dla przedsiębiorstwa.

Jak rodzaj magazynu wybrać?

Jest kilka rodzajów magazynów. Wybór rodzaju będzie zależał od rodzaju składowanych zapasów – informuje ekspert z firmy Besa24.

 Jeśli towary są odporne na warunki atmosferyczne, można zdecydować się nawet na składowanie na otwartym placu. Składowisko można osłonić wiatą lub innym rodzajem ochrony. Choć to oczywiste, warto zaznaczyć, że plac tego rodzaju powinien być dobrze ogrodzony i najlepiej strzeżony. Jeśli z kolei produkty nie pozwalają na swobodną ekspozycję, należy zdecydować się na magazyn zamknięty. I tu trzeba wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności. Inaczej będą działały magazyny przechowujące towary wyprodukowane przez firmę i oczekujące na dystrybucję, inaczej w działalności spedycyjnej, a jeszcze inaczej w wysyłkowej. To, co wspólne dla każdego z rodzajów magazynowania to konieczność efektywnego zaplanowania przestrzeni.

Jak rozplanować przestrzeń magazynu zamkniętego?

Magazyn powinien być podzielony na części pełniące oddzielne funkcje. Powinna być wydzielona strefa rozładunku i załadunku, następnie przeładowania i magazynowania. Uzasadnijmy taki, a nie inny podział. Oddzielna strefa załadunku i rozładunku od reszty magazynu nie będzie opóźniało pracy pozostałych sfer. Obie te strefy mogą być zintegrowane z magazynem, odpowiednio wydzielone lub znajdować się w odrębnej części budynku. To pierwsze rozwiązanie wpływa korzystnie na płynność kolejnych etapów magazynowania. Po przybyciu towaru należy go przyjąć i skontrolować. Wygodnie, żeby odbywało się to w strefie przyjęcia. Po kontroli towarów powinny one powędrować do strefy magazynowej, której układ pozwoli na łatwe wydobycie zamówienia, które należy skontrolować i wydać w strefie załadunku do transportu.

W co wyposażyć poszczególne strefy magazynowe?

W strefie magazynowej powinny się znaleźć regały lub palety przystosowane do przechowywania składowanych towarów. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie na wysokości, przy czym należy zadbać o odpowiedni sprzęt – np. wózek widłowy odpowiedni do pracy przy wysokościach –  i procedury bezpieczeństwa przy załadunku i rozładunku. Niezwykle istotne jest zastosowanie sprytnych rozwiązań w strefie rozładunku. Samochody dostawcze mimo standaryzowanej wysokości, mogą się nią różnić. Warto zainwestować w odpowiednie rampy lub hydrauliczny układ regulujący wysokość.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz