Materiał Partnera

Jak układać płytki ścienne w łazience? Praktyczny poradnik

Jak układać płytki ścienne w łazience? Praktyczny poradnik

Układanie płytek ściennych w łazience to nie lada sztuka. Wymaga wprawy i doświadczenia – w przeciwnym razie efekt prac będzie mizerny. Tę delikatną kwestię najlepiej powierzyć specjalistom, jednak jeśli koniecznie chcemy położyć płytki samodzielnie – lub chcemy zwiększyć wiedzę na temat tego procesu – powinniśmy zapoznać się z właściwą techniką.

Odpowiednie kupowanie płytek to klucz do sukcesu

Pierwszym etapem zakładania płytek w łazience jest oczywiście ich zakup. Po wybraniu danego modelu możemy zamówić odpowiednią ilość – odpowiadającą metrażowi powierzchni, którą chcemy pokryć płytkami. Koniecznie powinniśmy zakupić o 10‐15 procent więcej płytek.

Wynika to z tego, że w trakcie prac pojawiają się straty, które wynikają z cięcia płytek. Tylko w ten sposób dopasujemy je do kształtu pomieszczenia. Ponadto, dodatkowe płytki mogą posłużyć nam do wymiany tych, które ulegną uszkodzeniu. Musimy wziąć pod uwagę także fakt, że niektóre z płytek mogą trafić do nas uszkodzone w transporcie. I choć nie ma zwykle problemu z dokupieniem brakujących, te pochodzące z innej partii mogą różnić się odcieniem, co oczywiście wygląda bardzo źle.

Kupując płytki powinniśmy pamiętać o narożnikach i listwach chroniących płytki przed uszkodzeniem. Ułatwiają przy tym i przyspieszają kładzenie płytek, maskując przy okazji przycięte krawędzie.

O czym należy pamiętać, układając płytki ścienne w łazience?

Układanie płytek w łazience najlepiej powierzyć fachowcom dysponującym odpowiednią wiedzą i zdolnościami manualnymi. Jedną z firm budowlanych oferujących tego typu usługę jest firma Pawła Marzejko. Uzyskamy wówczas pewność, że zawarte poniżej rady zostaną dokładnie wcielone w życie. Układając płytki w łazience należy pamiętać o wielu sprawach, szczególnie, jeśli mają one pokryć załamania ścian czy wannę.

Przede wszystkim, jeśli łazienka wymaga docinania płytek – a niemal każda wymaga – powinniśmy pamiętać o tym, by docinać całe płytki, nie pokrywając powierzchni trudnymi w obróbce wąskimi paskami o małej przyczepności. Samo przycinanie i wykonywanie otworów powinno zostać wykonane tak, by płytka uległa jak najmniejszemu uszkodzeniu.

Warto zaplanować układ płytek, zaczynając od samego środka ściany – w ten sposób po obu stronach płytki zostaną docięte do podobnego rozmiaru, co stworzy symetryczny wzór.

Planowanie pozwoli też na efektowne rozmieszczenie dekorów, o których nie powinniśmy zapominać.

Obudowując wannę lub kładąc płytki tylko do pewnej wysokości, powinniśmy zacząć od góry. Jeśli wysokość płytek może być dowolna – od dołu.

Opracowanie:
Świerzawa, Złotoryjska 7 lok. 6
tel. 508 141 836
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz