Materiał Partnera

Jak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową?

Kostka brukowa to cieszący się dużą popularnością materiał używany do wykładania powierzchni zewnętrznych. Aby spełniała swoje funkcje, musi być dobrze ułożona. Tylko wówczas nawierzchnia i podjazd nie ulegną uszkodzeniom. Wbrew pozorom układanie kostki brukowej nie należy do trudnych czynności, ale warto zapoznać się ze szczegółową instrukcją. Zobacz, jak wykonać takie prace.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac…

Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto przygotować sobie następujące narzędzia i akcesoria:

  • szpadel,
  • grabie,
  • taczki,
  • ręczny ubijak,
  • poziomica,
  • długa miarka,
  • paliki i sznur.

Koniecznie sprawdź, czy zakupione kostki brukowe nie są uszkodzone. Bo wbudowaniu ich w nawierzchnię nie przysługuje już prawo do reklamacji. Dobrej jakości kostki dekoracyjne znajdziesz w ofercie hurtowni Ditrich

Przygotowanie podłoża i wyznaczanie trasy

Głębokość prac ziemnych uzależniona jest od oczekiwanego obciążenia ruchem. Zwykłe przydomowe chodniki wymagają wgłębienia na poziomie od 15 do 20 cm. Dno wykopu musi być ukształtowane i zagęszczone w taki sposób, aby odpowiadało powierzchni wraz ze spadkami, które są istotne w kontekście odprowadzania wody.

Należy ustalić punkt bazowy (przy bramie lub przy furtce), który posłuży do wyznaczania linii przebiegu nawierzchni. Tam należy wbić metalowy pręt. Dodatkowe pręty będą służyć do zaznaczania punktów załamania trasy i wskazania szerokości wykopu. Do głównego pręta trzeba zamocować sznur. Następnie rozciąga się go do końca odcinka drogi lub jej załamania i w takim miejscu należy zbić kolejny pręt.

Od punktu bazowego musisz odmierzyć szerokość przewidzianego dołu, tam wbić znacznik,
a następnie sznurem wyznaczyć drugą równoległą linię aż do końca tego odcinka. Wzdłuż przebiegu sznura za pomocą szpadla należy wykonać rowek, który utrwali w gruncie granice wykopu.

Montaż krawężników

Pora na układanie krawężników. Jeśli brukujesz ścieżkę, wybierz krawężniki chodnikowe. Jeśli jednak musisz wprowadzić krawężniki drogowe, pamiętaj, że poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt.

Podbudowa pod kostkę

Właściwie wykonana kostka brukowa musi mieć warstwę podbudowy. Zaliczają się do niej cement (1 worek na 3 m2) oraz wilgotny piasek. Składniki należy wymieszać na głębokość około 15 cm, a powierzchnię – wyrównać i zagęścić. Poziom warstwy podkładowej musi być zawsze wyższy o 1–2 cm.  

Właściwe układanie

Na tak przygotowanym podłożu można już zacząć układać kostkę brukową. Poszczególne elementy muszą do siebie mocno przylegać, więc tę czynność należy wykonywać bardzo starannie. W czasie wykonywania prac można korzystać od razu z kilku palet kolorystycznych jednocześnie.

Pamiętaj o tym, by nie naruszyć przez przypadek warstwy podbudowy. Stąpaj wyłącznie na już ułożonej powierzchni. Do przycinania elementów skrajnych najlepiej sprawdzi szlifierka z diamentową tarczą lub gilotyną.

Gdy już zakończysz układanie, całość przyciśnij do podłoża metodami manualnymi lub na przykład przy użyciu wibratora powierzchniowego z gumową nakładką.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz