Jak troszczyć się o królika?

Jak troszczyć się o królika?

Zamierzasz kupić królika, by móc się o niego troszczyć? Zanim zdecydujesz się na ten krok, poznaj zasady pielęgnacji tego zwierzęcia. Wbrew pozorom opieka nad królikiem wcale nie jest taka niewymagająca, jak by się to mogło wydawać.

Królik wymaga sporej uwagi właściciela. Trzeba również zadbać o to, by stworzyć mu odpowiednie warunki bytowe. Poniżej kilka cennych wskazówek, które przydadzą się osobom planującym opiekę nad królikiem.

Królik potrzebuje ruchu

Królik jest zwierzęciem, które potrzebuje sporej porcji ruchu. Dlatego ważne jest, by bardzo często wychodził z klatki na „przebieżkę”. Nawet jeśli nie chce tego robić i skrywa się w kącie, należy go do tego zachęcić. Wystarczy, że rozstawisz na podłodze kilka zabawek (świetnie sprawdzą się przede wszystkim drewniane zabawki dla królika). 

Zanim wypuścisz królika z klatki, zadbaj o to, by na ziemi nie było zbędnych przedmiotów. Szczególnie niebezpieczne są kable czy chusteczki higieniczne. 

Królik potrzebuje odpowiedniego pożywienia

Troska o królika wyraża się również w odpowiednim karmieniu. Podstawą jego diety jest sianko, które musi być bardzo dobrze wysuszone. Nie możesz jednak zapomnieć o smakołykach. Przynajmniej raz w tygodniu podawaj zwierzęciu marchewkę, sałatę, jabłko, ziarna słonecznika, a nawet ciemny chleb. Możesz także zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w specjalne mieszanki zbożowe dla królików czy kolby. Pamiętaj również, aby królik miał zawsze dostęp do świeżej wody. 

Królik nie może przebywać na słońcu

Chcesz zapewnić królikowi dostęp do świeżego powietrza, dlatego planujesz wystawiać klatkę na balkon? To poważny błąd, który może skutkować nawet śmiercią zwierzęcia. Królika pod żadnym pozorem nie można wystawiać na słońce (a większość balkonów znajduje się od strony południowej), nawet jeśli zapewnisz mu dużą ilość wody.

Królik potrzebuje częstej zmiany ściółki

Ważne jest, by bardzo często zmieniać ściółkę w króliczej klatce. Warto bowiem mieć świadomość, że w mokrym podłożu mogą zalęgnąć się larwy much. Choć z pozoru niegroźne, mogą stać się przyczyną śmierci królika – jeśli dostaną się w okolice odbytu. 

Królik wymaga pielęgnacji pazurów

Pielęgnując królika, nie możesz bagatelizować znaczenia obcinania pazurków. Jeśli nie zadbasz o tę kwestię, wówczas zwierzę będzie sobie je łamało dość boleśnie. 

Decydując się na samodzielne skracanie pazurków, należy zachować szczególną ostrożność. Każdy pazur ma dość mocno unerwiony i ukrwiony początek – jeśli skrócisz go mocno, wówczas będzie to dla pupila bolesne. Dlatego lepiej udać się do weterynarza – przynajmniej na początku. 

Króliki wymagają dbałości o zdrowie

Króliki rzadko chorują, jednak niekiedy schorzenia mogą się pojawić. Twój niepokój powinno wzbudzić wyskubywanie futerka, które może świadczyć o grzybicy, świerzbie lub ciąży urojonej. Należy również uważać na komary, ponieważ przenoszą wiele groźnych chorób – dlatego warto pupilowi podać szczepionkę. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz