Materiał Partnera

Jak szkolić pracowników? Co zrobić, żeby lepiej wypełniali swoje obowiązki?

Jak szkolić pracowników? Co zrobić, żeby lepiej wypełniali swoje obowiązki?

Szkolenie pracowników to niełatwe zadanie. Potrzeba do tego ogromnej wiedzy i wielu umiejętności, które pozwolą przekazać wiadomości w atrakcyjny sposób. To trudne zadanie, ale jeśli wszystko zostanie właściwie przygotowane, bardzo się to nam opłaci. W końcu zawsze lepiej mieć pracownika, który dobrze zna się na swojej pracy, a szkolenie to świetny sposób na poszerzenie kompetencji członków zespołu.

Zacznij od oczekiwań

Zanim rozpoczniemy szkolenie powinniśmy wyznaczyć sobie cele, jakie przy jego pomocy chcemy osiągnąć. Co nasze przedsiębiorstwo może zyskać dzięki lepszemu wyszkoleniu pracowników? Jakie może to przynieść zyski? Nad czym chcielibyśmy popracować i jakie zachowania naszych pracowników wymagają skorygowania? Małgorzata Kossakowska i Iwona Sołtysińska, autorki poradnika „Jak efektywnie szkolić pracowników?” całe szkolenie podzieliły w sumie na osiem etapów – pierwsze trzy skupiają się właśnie na określeniu wstępnych oczekiwań, ale także na zastanowieniu się nad tym, co szkolenie da samym pracownikom.

Projekt szkoleń

Jeśli sprecyzowaliśmy już swoje potrzeby i wyznaczyliśmy cele, jakie chcemy osiągnąć dzięki przeprowadzeniu szkolenia, warto zająć się przygotowaniem projektu samego kursu. Atrakcyjne poprowadzenie szkolenia, w ramach którego do przekazania jest dużo szczegółowych informacji, to bardzo trudne zadanie. Raczej nie będziemy w stanie zrealizować go samodzielnie. Z pomocą przyjdzie nam profesjonalna firma szkoleniowa Edukator. Kursy i szkolenia prowadzone przez pracowników tej firmy na terenie całego kraju cieszą się ogromnym powodzeniem. W ofercie znajdziemy właściwie wszystko – od obsługi wózków widłowych, poprzez naukę pracy na różnych programach komputerowych, kursy księgowości i gastronomiczne, aż po naukę fryzjerstwa. Dobra firma szkoleniowa pomoże nam dokształcić pracowników niezależnie od branży, w jakiej działa nasze przedsiębiorstwo. Projekt szkoleń powinien być dostosowany do naszych potrzeb, ale także do liczby szkolonych pracowników i ich umiejętności. Szkolenie musi zostać zorganizowane w taki sposób, by każdy pracownik mógł się podczas niego nauczyć jak najwięcej.

Kompetentni pracownicy

Rozszerzanie zakresu umiejętności pracowników i podnoszenie ich kompetencji leży w interesie każdego biznesmena. W końcu jakość pracy naszej kadry wpływa na ogólny wizerunek firmy. Mamy prawo wymagać od pracownika, by swoją pracę wykonywał najlepiej jak potrafi, musimy jednak dać mu możliwości rozwoju i korygowania ewentualnych błędów. Szkolenie pracowników ma właśnie temu służyć. Jeśli pracownicy je ukończą, powinniśmy obserwować efekty i sprawdzić, czy udało nam się osiągnąć zaplanowane na samym początku cele.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz