Materiał Partnera

Jak sobie poradzić ze stratą bliskiej osoby?

Jak sobie poradzić ze stratą bliskiej osoby?
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym doświadczeniem, zwłaszcza, gdy przychodzi nagle. Czas wtedy staje w miejscu, dotychczasowe problemy przestają mieć znaczenie, a w głowie nieustannie kłębi się pytanie “dlaczego?”. Naturalnymi uczuciami są wtedy żal i smutek. Każdy z nas może inaczej przeżywać żałobę i inaczej może się ona objawiać. Jednak ważne jest, aby ją przejść. Jest to niezbędny element, by zaakceptować śmierć bliskiej osoby.

5 etapów żałoby

Psychologowie wyróżniają kilka stadiów żałoby. Każdy etap charakteryzuje się obecnością innych emocji. U różnych osób żałoba może przebiegać inaczej - poszczególne etapy mogą występować w innej kolejności lub jakiś etap może w ogóle nie wystąpić. Jak więc wyglądają te stadia?

 1. Zaprzeczenie. Na samym początku osoba nie dopuszcza do siebie myśli o śmierci. Może czasem nawet sprawiać wrażenie, że nie obchodzi jej śmierć kogoś bliskiego.

2. Gniew. To kolejny etap żałoby. Gniew może być skierowany do siebie, rodziny, terapeuty lub zmarłej osoby.

3. Targowanie się (negocjacje). W tym stadium osoba w żałobie często rozważa, co mogłaby zrobić lepiej, co jeszcze mogłaby powiedzieć bliskiemu, gdyby jeszcze żył lub czego wspólnie jeszcze mogliby doświadczyć.

4. Depresja. Głęboki smutek, bądź też nawet depresja, to kolejna faza żałoby. W tym okresie może się pojawić wzmożona chęć picia alkoholu lub sięgnięcia po inne używki.

5. Akceptacja. Na tym etapie powoli zaczynamy akceptować śmierć i wracać do dotychczasowego życia.

 Będąc w żałobie, w chwilach smutku, gniewu lub depresji, należy pamiętać, że emocje przemijają, aż w końcu przychodzi upragniony spokój.

 Kompleksowe usługi pogrzebowe

Moment tuż po śmierci jest szczególnie trudny, ponieważ musimy nie tylko przyjąć do wiadomości odejście bliskiego, ale i załatwić niezbędne formalności i zorganizować pogrzeb. Warto wtedy powierzyć organizację pogrzebu profesjonalnej firmie takiej jak Sacrum Kompleksowe usługi pogrzebowe. Pracownicy domu pogrzebowego w pełni rozumieją trudności, z jakimi zmaga się rodzina zmarłego, dlatego oferują kompleksowe usługi, aby żałobnicy mogli na spokojnie pożegnać ukochaną osobę.

 Nie obawiaj się poprosić o pomoc i wsparcie

Jeśli zmagasz się z odejściem kogoś bliskiego, pamiętaj, że masz prawo do przeżywania swoich uczuć. Pamiętaj, że obecność rodziny i innych ważnych dla ciebie osób, ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak mimo obecności bliskich jest ci bardzo ciężko, nie obawiaj się poprosić o wsparcie z zewnątrz - psychologa lub terapeuty. Takie osoby zaoferują profesjonalną pomoc, dzięki której łatwiej przejdziesz przez żałobę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz