Materiał Partnera

Jak smakować wino – poradnik skutecznej degustacji

Jak smakować wino – poradnik skutecznej degustacji

Prawdziwi smakosze trunku z winogron twierdzą, że degustacja wina to prawdziwa sztuka, której człowiek uczy się latami. Według nich nie wystarczy jedynie przechylić kieliszek, by poczuć prawdziwy smak wina. Istnieje kilka kluczowych zasad, które pozwalają wydobyć z niego cały bukiet smakowy. Z drugiej strony twierdzą, że nie powinniśmy się do nich aż tak kurczowo stosować. Więc jak to jest tak naprawdę ze smakowaniem wina?

Wino – degustacja wszystkimi zmysłami

Od czasu do czasu z pewnością zdarzy nam się pojawić na degustacji win (chociażby w pobliskim sklepie winiarskim, jak np. Czas na Wino), więc warto wiedzieć, jak to odpowiednio robić. Choć degustacja kojarzy nam się głównie ze zmysłem smaku, to znani sommelierzy odradzają ograniczanie się tylko do niego. Mawiają, że warto uruchomić wszystkie zmysły, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać pełne doświadczenie i uzyskać jak najpełniejsze wrażenie smakowania wina. Dlatego zanim nasz język zetknie się z tym szlachetnym trunkiem, najpierw powinniśmy uruchomić pozostałe.

  • Wzrok. Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to „nóżki” (inaczej nazywane „łzami”), które spływają ze ścianek kieliszka po zakręceniu trunkiem. Im grubsze, tym wino ma pełniejsze ciało. Następnym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to kolor. Czerwone wina z wiekiem stają się jaśniejsze. Złotawy kolor białego wina może za to świadczyć o tym, że leżakowało w dębowej beczce.
  • Węch. Wdechy podczas wąchania wina powinny być krótkie i szybkie. Dzięki temu nos nie zostanie podrażniony przez typowo alkoholowy aromat. Poczujemy za to piękne zapachy, które wydziela trunek. Warto z kimś podzielić się spostrzeżeniami, gdyż każdy z nas inaczej odczuwa zapachy.
  • Smak. W końcu to, na co wszyscy czekamy. Pierwszy łyk wina dobrze wziąć z twarzą skierowaną do dołu. Nie powinien być zbyt duży. Warto zwrócić uwagę na to, by płyn dobrze opłukał. Dzięki temu będziemy w stanie poczuć pełnię smaku trunku.

Dzięki zastosowaniu tego schematu będziemy w stanie w pełni docenić to, czym charakteryzuje się dane wino.

Nie bójmy się łamać schematów, czyli jak smakować wino

Choć wyżej możemy przeczytać o swoistym schemacie degustacji wina, to nie jest tak, że powinniśmy kurczowo się trzymać wszystkich zasad. Smakowanie wina przede wszystkim powinno być przyjemnością i jeśli coś nam w tym przeszkadza, bez oporów powinniśmy to modyfikować według naszych preferencji i potrzeb.

Także nie powinniśmy się przejmować, jeśli jakieś wino nam nie zasmakuje. Każdy z nas ma inny gust i nawet jeśli dane wino kosztuje krocie, to wcale nie oznacza, że nasz smak jest zepsuty. Powinniśmy brać to pod uwagę i nie bać się stwierdzić, że któryś trunek jednak nie jest dla nas.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Mieszka I 1 lok. 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz