Materiał Partnera

Jak skutecznie pozbyć się szerszeni z domu - poradnik

Jak skutecznie pozbyć się szerszeni z domu - poradnik

Szerszenie stanowią dla nas poważne zagrożenie, bowiem ich jad może doprowadzić nawet do śmierci ukąszonej osoby, zwłaszcza gdy jest uczulona na ich jad. Na nasze nieszczęście często zakładają one swoje gniazda w naszych domach, ogrodach i na działkach, dlatego warto dowiedzieć się więcej o charakterystyce naszego osowatego wroga oraz metodach walki z nim.

Charakterystyka szerszeni

Szerszeń to największy osobnik z rodziny osowatych, jakiego możemy spotkać w Polsce. Na terenie naszego kraju grasuje jednak już nie tylko szerszeń europejski, ale także azjatycki, który jest znacznie bardziej groźny, bowiem cechuje go większa agresywność i nieprzewidywalność.
Jeśli chodzi o wygląd europejskich odmian szerszeni, to zwykle mają one żółty odwłok w czarne pasy oraz rudoczarnej barwy głowę. Kształtem przypominają przerośniętą osę, bowiem ich wielkość sięga do 24 mm (robotnice), do 23 mm - samce, a królowe mogą osiągać nawet 35 milimetrów.
Azjatycki szerszeń natomiast jest czarny w pomarańczowo - żółte pasy i jest większy niż jego europejski kuzyn, bowiem królowa może mieć długość ciała wynoszącą nawet 45 milimetrów.

Zagrożenie ze strony szerszeni

Ukąszenie szerszenia wiąże się nie tylko z silnym bólem, ale może także wywołać wstrząs anafilaktyczny, czyli silną reakcję alergiczną, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, które może nastąpić poprzez uduszenie w razie nie otrzymania na czas adrenaliny. Do takiego wstrząsu może dojść więc u osób uczulonych na jad szerszeni. Również około kilku lub kilkunastokrotne ukąszenie przez szerszenia nawet zdrowej osoby może okazać się śmiertelne.

Co zrobić, gdy zauważymy gniazdo szerszeni w domu lub ogrodzie?

Gniazdo szerszeni wygląda jak duża papierowa bryła. Należy zachować wtedy dużą ostrożność i pod żadnym pozorem nie usuwać go samodzielnie, bowiem jest to zbyt niebezpieczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w gnieździe jest najczęściej cały rój, który czując się zagrożony, najpewniej zaatakuje i to nie pojedynczo, co mogłoby się skończyć bardzo źle. Najlepiej więc w tym przypadku zwrócić się o pomoc do firmy specjalizującej się w usuwaniu tego typu szkodników. Polecamy firmę Deztigo, która posiada niezbędny, specjalistyczny sprzęt oraz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pracowniczą, gwarantując Państwu bezpieczne, sprawne i fachowe usunięcie wszelkich różnych szkodników, w tym szerszeni.

Oko w oko z szerszeniem

Jeśli zauważą Państwo pojedynczego osobnika szerszenia, pamiętajcie, aby zachować pełen spokój, nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie wpatrywać się w niego, ani nie krzyczeć. Najlepiej w tym momencie zastygnąć w bezruchu, aby nie rozsierdzić szerszenia. Europejska odmiana bowiem atakuje tylko, gdy poczuje się zagrożona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz