Materiał Partnera

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym to obecnie wymaganie często stawiane przez potencjalnych pracodawców. Perspektywa intratnej pracy z możliwością awansu czy planowany wyjazd do pracy za granicę, skłaniają do poszukiwania metody szybkiego opanowania słówek i składni w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. Jak najskuteczniej uczyć się języków obcych?

Dobra metoda i wykwalifikowany lektor

Nauka języka obcego w dzisiejszych czasach jest dostępna dla każdego. Poza edukacją w szkołach można skorzystać z lekcji, które oferują liczne placówki prywatne. Powszechne są usługi, dzięki którym można zgłębiać język angielski, niemiecki czy hiszpański za pomocą multimediów lub Internetu, np. podczas indywidualnych spotkań z lektorem na Skypie. Wiele placówek, do których zalicza się też szkoła językowa Mobile Lingua, oferuje nauczanie indywidualne z lektorem lub native speakerem, który dojeżdża do domu ucznia. Pomimo tak wielu możliwości, spora grupa ludzi ma poważne problemy z uzyskaniem tzw. płynności językowej.

Jedną z najważniejszych porad, jakich udzielają nauczyciele języków obcych, jest znalezienie odpowiedniej metody nauki. Dla jednych będzie to słuchanie, dla innych oglądanie filmów wideo z nagraniami lekcji, dla jeszcze innych – nauka z podręcznika. Jedna metoda uczenia się może być jednak niewystarczająca. Najlepszym rozwiązaniem jest wielokierunkowa aktywność. Chodzi o łączenie zadań, które angażują: wzrok, słuch, czynności manualne, logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zadań, konwersacje, aktywne działanie – pisanie, śpiewanie ze słuchu, rysowanie itp. Niezbędny jest też stały kontakt z językiem, nie tylko podczas lekcji, ale też poprzez:

 • oglądanie seriali w oryginalnym języku,
 • słuchanie piosenek, audycji radiowych i telewizyjnych,
 • czytanie prostych tekstów,
 • prowadzenie zeszytu z notatkami,
 • używanie kolorów przy segregowaniu notatek,
 • tworzenie zestawień i tabelek,
 • zapis fonetyczny słówek,
 • głośne mówienie.

Najczęściej popełniane błędy, które utrudniają naukę języka

Podobnie jak istnieją czynniki, które pomagają w nauce języka niemieckiego czy angielskiego, są też takie, które tę naukę utrudniają i opóźniają. Niektóre błędy popełniamy nieświadomie, inne są efektem braku widocznych rezultatów. Oto kilka najbardziej typowych:

 • nauka słówek w języku obcym „z listy”. O wiele skuteczniejsze jest zapamiętywanie słówek w kontekście. Pomaga w tym metoda konwersacyjna, a także różne gry
  i zabawy językowe;
 • brak systematyczności. Ograniczenie nauki języka do wyznaczonych dni tygodnia nie pomaga w opanowaniu materiału. Skuteczniejsze jest codzienne 15-minutowe powtarzanie mniejszych partii słownictwa;
 • teoria ponad praktykę. Znacznie skuteczniejsza od pamięciowego jest nauka przez konwersacje. W tym celu warto wybierać się np. na obozy językowe, gdzie można czynnie ćwiczyć umiejętność mówienia i pokonywać własne ograniczenia;
 • tematyka niezgodna z zainteresowaniami. Trudniej przychodzi nauka na podstawie tekstów ogólnych, oderwanych od życia. O wiele lepsze efekty można osiągnąć, jeśli materiał jest dla ucznia interesujący i budzi zaciekawienie. Dodatkową atrakcją mogą być różne gry i animacje językowe.

Opanowanie języka obcego wymaga czasu. Warto pamiętać, że w większości przypadków dobre efekty można uzyskać nie wcześniej, niż po roku intensywnej i systematycznej nauki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz