Jak się skutecznie uczyć?

Jak się skutecznie uczyć?

Znasz to uczucie, gdy nie jesteś w stanie nauczyć się wymaganego materiału? Chcesz szybko przyswoić zagadnienia na kartkówkę lub egzamin? Przed tobą matura? Niezależnie od tego, jaki jest powód twojej nauki, aby była ona skuteczna, musisz trzymać się kilku zasad. Ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz dobór odpowiedniej metody. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by zakuć i nie zapomnieć.

Przygotuj się do nauki

Dla niektórych z nas panujący wokół chaos nie stanowi żadnego problemu. Większość ludzi będzie on jednak rozpraszał i powodował, że nauka będzie nieskuteczna. Aby temu zapobiec, przede wszystkim zadbaj o swoje otoczenie. Znajdź miejsce, które jest ciche i możliwie jak najbardziej odizolowane od otoczenia - może to być zarówno twój pokój, jak i biblioteka a nawet osiedlowy park. Jeśli uczysz się w mieszkaniu, posprzątaj pokój i biurko oraz przygotuj odpowiednie materiały do nauki - notatki, komputer, notes oraz długopis. Jeśli w trakcie nauki kuszą cię przekąski, a nie chcesz, by wędrówka do lodówki cię rozpraszała - połóż je blisko siebie. Zadbaj również o dobre oświetlenie pokoju, które sprawi, że nie będziesz senny. Na koniec przygotuj plan nauki, w którym zawrzesz punkty do odhaczenia. Wówczas będziesz widział, jak twoja praca posuwa się naprzód, a to dodatkowo cię zmotywuje.

Dobierz odpowiednią metodę nauki

Ludzie mają różne preferencje - wzrokową, słuchową oraz ruchową - a to sprawia, że dla każdego jest odpowiednia inna metoda nauki, ponieważ co innego pobudza u niego koncentrację. Przykładowo, osoby o preferencji ruchowej podczas uczenia się odczuwają potrzebę ruchu. Jeśli wiedza łatwiej wchodzi ci do głowy, jeśli chodzisz po pokoju - zrób to! Ruch polepsza koordynację, rozwija wyobraźnię przestrzenną i przyspiesza przepływ informacji w mózgu. Wysiłek fizyczny powoduje również wydzielanie BDNF - czynnika wzrostu nerwów, który odpowiada m.in. za sprawność intelektualną.

Słuchanie ulubionej muzyki pomaga ci się skoncentrować? Jeśli uczysz się przy muzyce, potem łatwiej przywołać ci z pamięci różne fakty. Tak samo dzieje się, gdy uczymy się ze znajomymi. Takie przyswajanie informacji przynosi również inne korzyści. W nauce pomaga wspólne przepytywanie się nawzajem oraz tłumaczenie innym tego, czego sami już się nauczyliśmy. Wówczas dokonujemy bowiem syntezy informacji i sami lepiej je rozumiemy. Ponadto nasz mózg lepiej koduje w pamięci długotrwałej dane przyswajane w przyjaznej atmosferze - a taka właśnie jest, gdy uczymy się z osobami, które lubimy.

Dla osób o preferencji wzrokowej bardzo ważne jest odpowiednie robienie notatek. Powinny być one napisane zwięźle i zawierać najważniejsze informacje oraz tzw. słowa-klucze, czyli krótkie hasła, które przekazują dużo treści. W zapamiętywaniu pomoże również użycie kolorowych markerów, przyklejanych karteczek, tworzenie map myśli czy użycie innych pomocy dydaktycznych.

Rób przerwy

Ile czasu się uczyć? To zależy od ciebie i twoich preferencji. Czasem lepiej poświęcić na naukę 15 minut dziennie, podczas których będziesz uczyć się w skupieniu, niż 2 godziny raz w tygodniu. Taka krótsza nauka jest niekiedy nawet bardziej efektywna, ponieważ podczas krótkich lekcji nowy materiał nie przytłacza nas, a przez to łatwiej go zapamiętujemy.

Podczas nauki pamiętaj również o przerwach. Są one niezbędne, dlatego jeśli chcesz szybko przyswoić informacje, znajdź równowagę między działaniem a odpoczynkiem. To bardzo ważne, ponieważ podczas przerwy nasz mózg utrwala informacje, które przyswoiliśmy w naszej pamięci. Kiedy zrobić sobie przerwę? Wsłuchaj się w swoje ciało - najczęściej to ono da ci znak, kiedy przestać. Jeśli poczujesz senność, zmęczenie i będziesz mieć trudności z koncentracją - daj sobie chwilę na odpoczynek.

Oceń artykuł (5)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz