Materiał Partnera

Jak samodzielnie wydać książkę?

Jak samodzielnie wydać książkę?

Coraz popularniejszą formą wydawniczą staje się tak zwany self-publishing, czyli wydanie własnej książki w swoim zakresie. Z pewnością jest to bardziej wymagająca forma, zajmująca więcej czasu oraz nakładu pracy, jednakże nie stawia przed nami tylu ograniczeń, co podpisanie umowy z wydawnictwem. To też dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pisaniem.

Plan na treść                                          

Oczywiście możemy dać ponieść się wenie, jednak sukces naszej książki zależy od wstępnej koncepcji, co do treści oraz formy. Przełoży się to bezpośrednio na spójność fabuły i pozwoli uniknąć wielu błędów merytorycznych. Warto więc wziąć pod uwagę ilość stron, rozdziałów lub podrozdziałów, elementy graficzne, a także tematykę. Podstawą wartościowej lektury jest także dobry reaserch i nie dotyczy to tylko książek naukowych, ale także powieści.

Poprawki i udoskonalenia

Nie ma nic gorszego poza nieinteresującą fabułą jak błędy w treści. Dlatego tak ważne jest, aby przed powieleniem naszego oryginału, dokonać redakcji oraz korekty tekstu. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Redaktor wyłapie wszelkie błędy dotyczące spójności, zrozumiałości oraz ciągu przyczynowo skutkowego fabuły. Korektor z kolei skupi się na ortografii, interpunkcji oraz gramatyce.

„Ubranie” książki

Mówi się, aby nie oceniać książki po okładce, jednak nie da się ukryć, że to z nią odbiorca ma pierwszy kontakt i musi zwrócić jego uwagę. Stąd też niezwykle ważne jest przygotowanie ciekawej i niebanalnej szaty graficznej, która oczywiście będzie spójna z tematyką zawartych w środku treści. Oczywiście, jeśli nie mamy zdolności w tej dziedzinie, możemy zwrócić się do studia graficznego, w którym profesjonaliści posłużą nam swoją pomocą i radą.

Formalności rejestracji

Przed skorzystaniem z usług drukarni, która w swojej ofercie proponuje kompleksowy druk książek, jak na przykład Elfax w Gdyni, należy zadbać o pozyskanie unikalnego numeru ISBN, aby móc wygenerować kod kreskowy i naliczyć 5% stawki VAT. Jest to procedura darmowa, możliwa do wykonania całkowicie zdalnie za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki Narodowej.

Treść na papierze

Jeśli zdecydujemy się na tradycyjne wydanie książki na papierze, kolejnym etapem będzie wizyta w drukarni. Cała procedura rozpocznie się od składu, czyli wyrównania marginesów, wyboru czcionki, interlinii, umiejscowienie grafiki. Tak przygotowany tekst trafia do maszyny drukującej. Można wybrać rodzaj papieru, na którym ma być wydrukowany nasz tekst oraz odpowiednią oprawę klejoną – jej kolory, powierzchnię, materiał.

Efekt naszej pracy pozostaje nam rozprowadzić osobiście wśród najbliższych, przyjaciół, poprzez własną stronę internetową lub sklep albo portal aukcyjny.

Opracowanie:
Gdynia, płk. Dąbka 308
tel. 58 665 02 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz